Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Shkupi po ngulfatet, ndotje enorme e ajrit

Shkup, 21 janar – Përsëri ngulfatemi në ajër të ndotur. Kavadari mbrëmë ishte qyteti më i ndotur. Atje, niveli i ndotjes së ajrit ishte 10 herë më i lartë se e lejuara, me 526 grimca PM10 të matura në ajër.

Në Kumanovë ndotja ishte nëntë herë mbi normalen ose 280 PM 2.5 të grimcave më të vogla në ajër. Në Shkup, më e ndotur ishte lagjja Lisiçe, edhe atë tetë herë më shumë se normalja ndërsa në ajër janë matë 420 PM 10 dhe 258 PM2.5 grimca. Ajri i ndotur ishte edhe në Gjorce Petrov, tre herë mbi kufirin e lejuar ose 188 PM 10. Megjithatë, terreni po përgatitet për ndërtimin e godinave shumëkatëshe. Për këtë paralajmëroi Nisma kundër paligjshmërisë urbane. Sipas tyre, komuna është duke përgatitur Plan të ri të Detajuar Urbanistik për ndërtesa dhjetë dhe njëzet katëshe.

Postime të ngjashme

Tërmeti dridh vendin, epiqendra në Mavrovë

T E

Aksioni policor në “Bogorodicë”, kapen qindra kilogramë marijuhanë

T E

Alarmojnë mërgimtarët me dokumentacion të skaduar, përmes postës nuk mund të nxjerin të ri

T E

Milososki: Bujar Osmani mund të ndryshojë statutin e BDI-së, jo Kushtetutën e Maqedonisë

R Zh

“Miqtë e Sharrit”/Hidrocentralet dëmtojnë natyrën

T E

Mickoski nga Klinika Infektive: Nuk ka pakt me krimin dhe kriminelët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...