Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni

SHMP “Jahja Kemal” shpall konkurs për ndarjen e bursave për arsimin e mesëm

Shkup, 8 prill – Zhurnal.mk – SHMP “Jahja Kemal” shpall konkurs për ndarjen e bursave për arsimin e mesëm. Testimi për burse do të mbahet më 9 maj të vitit 2021 në ora 11:00 (Shkup, Tetovë-Bogovinë, Strugë).

Nxënësit nga klasa e nëntë mund të aplikojnë për konkurs në faqen e kolegjit deri më 7 maj të vitit 2021.

Testimi për burse: do t’u përgjigjet pyetjeve të matematikës, kulturës së përgjithshme dhe pyetjeve të inteligjencës; Testimi për bursë do të zhvillohet në gjuhet maqedonase, shqip, turqisht dhe anglisht; njohja e gjuhës angleze dhe turke nuk është e nevojshme për testim, njoftojnë nga SHMP “Jahja Kemal”.

Nëse studentët renditen në 25 vendet e para të testimit, ata do të marrin zbritje në shumën e shkollimit (veçanërisht për Shkupin, Tetovë-Bogovinje dhe Strugë), sipas sa vijon:

Vendi i parë 100 për qind, vendi i 4-të 70 për qind, vendi 10-13 40 për qind,

Vendi i 2-të 90 për qind, vendi 5-6 60 për qind, vendi 14-19 30 për qind,

Vendi i 3-të 80 për qind, vendi 7-9 50 për qind, vendi 15-25 20 për qind.

✅ The registration for #HighSchool has started!✅ Пријавувањето за #СредноУчилиште e започнато!✅ Regjistrimi për…

Posted by Yahya Kemal College on Wednesday, April 7, 2021

Postime të ngjashme

Më shumë se një dokument për ndryshimin e kufijve në Ballkan, DW përmend luftën

R Zh

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...