Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Shoferët po ‘mashtrojnë’ autopilotin me një portokall

Në shtetin e Arizonës, SHBA, do të penalizohen shoferët që përdorin hile për të mashtruar autopilotin pa kontakt me timonin.

Automjetet plotësisht autonome aktualisht nuk ekzistojnë, pa marrë parasysh sa prodhuesit si Tesla kanë pretenduar se autopiloti i tyre është i përparuar dhe i aftë, transmeton Telegrafi.

Si rezultat, shoferët të cilët nuk drejtojnë një automjet por i lënë gjithçka një autopiloti të pasigurt, janë bërë një rrezik jashtëzakonisht i lartë në trafik dhe në Arizona shoferët e tillë gjobiten me 250 dollarë.

Një nga truket që ata përdorin është të mashtrojnë sistemin inteligjent me portokall, për ta bërë sistemin të mendojë se duart e dikujt janë në timon dhe këtë mund ta shihni në videon e bashkangjitur.

Gjegjësisht, ka produkte në treg si Autopilot Buddy, i cili është i instaluar në timon, të cilin autopiloti “i zgjuar” Tesla e njeh si kontaktin e shoferit me timonin, kështu që nuk reklamon një seri paralajmërimesh që paralajmërojnë shoferin se ai duhet t’i ketë duart në timon dhe sytë të përqendruar në trafik.

Që nga viti 2018, autopiloti Buddy mund të mos shitet në SHBA, me vendim të autoritetit kombëtar kompetent atje, por kompania që e prodhon atë shet produktin jashtë SHBA pa ndonjë problem.

Postime të ngjashme

Aston Martin do të elektrifikojë 90% të modeleve deri më 2030

S.B.

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

S.B.

Si duket flota e makinave të Elon Musk?

S.B.

Kjo është logo e re e Peugeot

S.B.

Mini Cooper i ridizajnuar me 5 dyer arrin në mars

S.B.

Po vjen një Land Rover më i fuqishëm: Kushton rreth 120 mijë euro

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...