Shoferi i autobusit të aksidentuar me mërgimtarët kosovarë, dërgohet në burgun e Pozhegës

Policia kroate ka dhënë disa informacione të reja në lidhje me aksidentin e rëndë të autobusit, që ndodhi të dielën afër Sllavonski Brodit, ku humbën jetën 10 persona.

 

Sipas mediave kroate, policia e atjeshme ka bërë të ditur se shoferi i autobusit është dërguar në vuajtje të paraburgimit.

“Dje (27 korrik), gjyqtari hetues fillimisht mori në pyetje 52-vjeçarin dhe më pas atij iu caktua masa e paraburgimit prej një muaji. Në të njëjtën ditë, i pandehuri u dorëzua në burgun Pozhegas”, njofton Policia, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, dje pesë pasagjerë të autobusit që u aksidentua të dielën në Kroaci, e ku humbën jetën 10 udhëtarë, sot pasdite janë sjell në ambientet e Gjykatës së Qarkut në Sllavonski Brod për t’u marrë në pyetje.

Portali lokal kroat “SB online” ka publikuar detajet e marrjes në pyetje të dëshmitarëve nga zëvendësi i Prokurorisë së Qarkut në Sllavonski Brod.

“Ne morëm në pyetje tre nga pesë pasagjerët që erdhën në Gjykatën e Qarkut. Vetëm tre prej tyre u morën në pyetje, sepse ata po prisnin urgjentisht për transport në Kosovë, dhe ne nuk përkthyes për ata të dy”, ka thënë zëvendësi i Prokurorisë së Qarkut, Franjo Kopuniq, përcjell Telegrafi.

Ndërsa, avokati mbrojtës i shoferit të autobusit të aksidentuar të dielën në Kroaci ku humbën jetën 10 bashkatdhetarë, që po udhëtonin nga Gjermania për në Kosovë, dje ka mohuar zërat se klientin e tij e kishte zënë gjumi në momentin e aksidentit, derisa ai ishte pranë timonit.

Ljubo Pvasoviq Viskoviq, avokati i shoferit 52-vjeçar të autobusit kosovar në të cilin u mbytën 10 persona të shtunën në Kroaci, ka komentuar në portalin kroat ‘RTL Danas’ ngritjen e kallëzimit penal ndaj klientit të tij për shkaktimin e aksidentit dhe caktimin e paraburgimit prej 30 ditësh kundër shoferit .

I  pyetur nëse ishte e vërtetë që shoferi deklaroi se e zuri gjumi derisa ishte duke vozitur, Viskoviq tha se kjo është dezinformatë, transmeton Telegrafi.

“Kjo u shfaq në ajër si dezinformatë dhe është e pasaktë. Ai nuk ka thënë asgjë deri më tani. Unë nuk do të flas për mënyrën se si do të mbrohemi. Është shumë herët, zotëria është tronditur nga tragjedia dhe ka heshtur tash për tash”, tha ai.

Related posts

Më 14 shtator seanca e radhës ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit

D V

24 të vdekur nga COVID-19 dhe 1,029 raste pozitive në 24 orët e fundit

D V

Mbi 120 mijë vende pune të humbura në pandemi, qytetarët në pritje të pakos së dytë mbështetëse

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com