Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Shpërndahen vaksinat e reja/ Në disa qytete pati mungesa. Shkak bllokimi i Rinasit për 48 orë

Në disa qytete të vendit si Fieri, Lushnja, Lezha e të tjerë është ndërprerë për disa orë procesi i vaksinimit për shkak se nuk dispononin më vaksina.

Në institutin e shëndetit publik, ekspertë të procesit të vaksinimit thanë se kjo është çështje orësh pasi ka nisur furnizimi me sasitë e vaksinave për të cilat ka gjendje dhe se nuk ka të bëjë me mungesa.

Por ndërkohë lidhur me efikasitetin e vaksinës kineze Coronavac ka nisur të diskutohet që vaksina të aplikohet me tre doza, psh në vende si Arabia Saudite apo edhe vetë Kina.

Përveç sasisë prej 100 mijë vaksina Coronavac që mbërritën ditën e premte, këtë të hënën pritet të vijnë rreth 7000 doza të tjera Pfizer, pjesë e kontratës lidhur nga qeveria direkt me kompaninë Pfizer Biontech.

Postime të ngjashme

McAllister: BE ta mbajë fjalën për liberalizimin e vizave me Kosovën dhe për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

N E

Shqipëria regjistron 91 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit

N E

Bujar Nishani: PD nuk ka arritur që të fitojë besimin e shumicës së shqiptarëve

N E

Grida Duma: Rinumërim atje ku ne kemi bindje se ka pasur devijanca të votës së pavlefshme

N E

Edi Rama: Thirrje vende anëtare të BE-së që të shmangin historinë

N E

Grushtet që shkundën drejtësinë/ Gërdeci, sprova e vërtetë e drejtësisë së re

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...