Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shpërthimi në Nashville/ Identifikohet njeriu që shpërtheu furgonin, hodhi edhe veten në erë

Policia amerikane ka identifikuar një person si të dyshuar për shpërthimin në kamionin që plagosi tre persona në Nashville në Ditën e Krishtlindjes, pasi i gjeti ADN në vendngjarje.

Zyrtarët në shtetin Tenesi thanë se ADN-ja përputhej me atë të Anthony Quinn Warner, 63 vjeç. FBI tha se nuk kishte asnjë tregues për të dyshuar të tjerë dhe se ishte shumë herët për të dhënë një motiv.

Shpërthimi jashtë një zyre të telekomit ndërpreu sistemet e komunikimit në Tenesi dhe në katër shtete të tjera.

Gjatë një konference për shtyp të dielën, hetuesit federalë thanë se ata besonin se Warner, i cili punonte në IT ishte individi i vetëm përgjegjës për shpërthimin dhe kishte vdekur në atë vend. Ata thanë se shpërthimi ishte ndoshta i qëllimshëm dhe se ishin mbetjet e Warner-it të zbuluara në vendin e ngjarjes.

Sipas të dhënave publike, Warner jetonte në Antioki, në periferi e Nashville, ku policia kontrolloi një shtëpi të shtunën. Fqinjët gjithashtu raportuan se kishin parë një furgon kampingu në zonë, raportojnë mediat lokale.

Më parë, CBSNews raportoi se një mostër e ADN-së ishte marrë nga nëna e Warner. Zyrtarët e zbatimit të ligjit hetuan shtëpinë që i përket Anthony Quinn Warner.

Ai banote prej një kohë të gjatë në Nashville dhe kishte punuar si një teknik i pavarur kompjuterash në një agjensi pasurish. Ish-punëdhënësi i tij, agjenti i pasurive të paluajtshme Steve Fridrich, i tha Nashville Tennessean se Warner kishte dhënë dorëheqjen papritur këtë muaj pas katër vitesh me kompaninë. Z. Fridrich.

Steve Schmoldt, i cili ishte fqinj me Warner për më shumë se dy dekada, e përshkroi atë si “miqësor” dhe “që s’ndihej”, duke shtuar: “Unë mendoj se disa njerëz do të thonë se ai është pak i çuditshëm”.

“Ju kurrë nuk keni parë dikë të vijë e të shkojë,” e citoi gazeta të thoshte. “Me sa e dinim, ai ishte si një makinë kompjuteri, që punonte në shtëpi”.

Z. Schmoldt tha se Warner nuk dha asnjë tregues se kishte besime të forta politike. “Ai kurrë nuk ka vënë ndonjë tabelë në oborr ose flamuj në dritaren e tij ose diçka të tillë,” tha ai.

Postime të ngjashme

Holanda njeh gjenocidin e Perandorisë Osmane ndaj armenëve, reagon Turqia

S.B.

Bruksel, Samit BE-NATO për sigurinë

S.B.

SHBA kryesoi shpenzimet globale të mbrojtjes për vitin 2020

S.B.

Probleme me motorin, një tjetër avion Boeing 777 bën ulje të detyruar

S.B.

Sulmohet burgu në Haiti, 8 viktima, mes tyre drejtori i burgut

S.B.

“Princi i Kurorës Saudite, i përfshirë në vrasjen e Khashoggit”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...