Shpëtoi nga talebanët, por vdes në Poloni – djaloshi afgan helmohet me kërpudha dhe ndërron jetë në spital

Një djalë pesë vjeçar i cili u evakuua kohët e fundit nga aeroporti në Kabul vdiq në Poloni pasi hante kërpudha helmuese.

 

Vëllai i tij gjashtë vjeçar, i cili kishte një transplant të suksesshëm të mëlçisë, hëngri të njëjtat kërpudha dhe po lufton për jetën e tij në spitalin e fëmijëve.

Vëllai më i madh kishte një transplant të suksesshëm të mëlçisë, por dëmtimi i trurit të tij ishte i rëndësishëm dhe jeta e tij ishte në rrezik, raporton bbc.

Djemtë u pranuan në spital javën e kaluar me motrën e tyre shtatëmbëdhjetë vjeçare, e cila u lirua nga spitali dhe është në gjendje të mirë.

Familja mblodhi dhe hëngri kërpudha, të cilat janë ndër më helmueset në botë, në një pyll jo shumë larg qendrës së refugjatëve Podkova Lesna, pranë Varshavës.

Babai i djalit punoi për Britaninë e Madhe dhe Londra i kërkoi Polonisë t’i evakuonte ata nga Afganistani. 

Related posts

Mënyrat sesi e ndryshoi botën 11 shtatori

N E

Vazhdojnë protestat e grave në rrugët e Kabulit – dërguan një mesazh të qartë te talebanët

D V

OBSH paralajmëron: Mund të shfaqen variante të reja edhe më të rrezikshme Covid

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com