Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shpëton Conte, Senati Italian votëbeson qeverinë

Senati Italian i dha mbrëmjen e sotme votëbesimin qeverisë së Giuseppe Conte. Më konkretisht, 156 senatorë votuan pro, 140 kundër dhe 16 zgjodhën të abstenojnë.

Dy senatorë të Forza Italia votuan po, Andrea Causin dhe Maria Rosaria Rossi, më pas u përjashtuan nga partia.

Sipas analistëve, kryeministri Italian pritet të takohet me Presidentin e Republikës, Sergio Matarella, të mërkurën, për një vlerësim të zhvillimeve të fundit politike.

Matteo Renzi dhe të gjithë senatorët e partisë së tij abstenuan duke dërguar mesazhin se pavarësisht tërheqjes së tyre nga qeveria e koalicionit do të miratojë ose refuzojë, ligje të ndryshme, në varësi të përmbajtjes e tyre.

Postime të ngjashme

Britanikët hapin shkollat nga 8 marsi, testim dy herë në javë për çdo nxënës e prind

S.B.

Protestuesit armenë hyjnë në ndërtesën e qeverisë

S.B.

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Policë në universitete, në Greqi ndizet një luftë kulturore

S.B.

Protesta në Hong Kong, shkak gjykimi ndaj aktivistëve

S.B.

Gjykata në Mianmar shton akuzat kundër lideres Aung San Suu Kyi

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...