Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni

Shpresat e reja të shahut

Shkup, 2 mars – Turnetë më realiste të shahut për tu bërë kampion janë të ashtuquajturët turne Berger. Marrin pjesë një numër i vogël, por shahistë të zgjedhur ku të gjithë luajnë kundër të gjithëve. Në kushte të pandemisë këto turne rezultuan si një mundësi e shkëlqyer për të vazhduar jetëgjatësinë e shahut në Maqedoni. Siç paralajmëruam dy muaj më parë, ne vazhdojmë me turnetë e shahut për fëmijë të organizuara nga ShMP “Jahja Kemal” dhe k.sh. Gambit Aseko-SEE. Këtë herë morrën pjesë 37 fëmijë në 4 turne, të grupuar sipas më të fortëve.

Në turneun më të fortë Shpresat e reja të shahut deri në 1800 pikë vlerësimi, Jovanovski Teodor nga k.sh. Alkalod shfrytëzoi koncentrimin e pamjaftueshëm në lojë të favoritit Leonid Petreski nga Gambit Asseko-SEE dhe arriti të fitojë trofeun fitues dhe 180 pikë të tjera vlerësimi. Teodori është një nxënës i vitit të parë në ShMP “Jahja Kemal”, kështu që ai luajti si në teren shtëpiak. Ndërsa vendin e tretë e fitoi Lea Eftovska, duke theksuar se seriali i famshëm Queens Gambit në Netflix sidoqoftë ka ndikim në zhvillimin e shahut të grave në Maqedoni.

Për më shumë informacione në lidhjen e mëposhtme

https://chess-results.com/tnr550293.aspx?lan=1&art=1

Postime të ngjashme

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

VMRO-ja kërkon dorëheqjen e ministrit Filipçe

R Zh

Mexhiti: Nuredini, ishte model për fëmijët e Serovës dhe më gjërë

R Zh

Spitali i Gostivarit furnizohet në mënyrë të centralizuar me oksigjen

R Zh

Transplantim i suksesshëm i zemrës te një djalosh 27-të vjeçar

R Zh

Anketë: Fajzer dhe Sputnik-V vaksinat më të preferuara, 57,7 për qind e të qytetarëve kanë shprehur interesim për imunizim

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...