Shqipëria me pagat më të ulëta në rajon, pasuar nga Kosova – listës i prin Mali i Zi

Eurostat ka publikuar statistikat lidhur me pagat në Ballkan.

Nëse punon në Shqipëri, paga që merr në fund të muajit është më e ulëta në të gjithë rajonin – pas saj renditet Kosova, Maqedonia e Veriut, Bosnja dhe Hercegovina, Serbisa dhe në vendin e parë ndodhet Mali i Zi.

Pagat më të larta në rajon sipas profesionit, ndahen në Mal të Zi për bankierët me rreth 1500 euro në muaj.

Në arsim, mësuesit shqiptarë paguhen mesatarisht 20-50% më pak se në vendet e tjerë fqinjë (gati 560 euro).

Për Eurostat, Shqipëria ka sot mesataren e të ardhurave për frymë, sa 31% e mesatares së vendeve europiane./Telegrafi.

Related posts

Azeski: Zaevi, Rama dhe Vuçiqi treguan liderizëm politik

Z H

Kosova vendi më i lirë për të jetuar – Zvicra vendi më i shtrenjtë në Evropë

D V

Ulja e turizmit për shkak të pandemisë mund t’i kushtojë ekonomive botërore 4.000 miliard dollarë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More