Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Shqipëria në objektivin e Setboun/ Fotografi francez rrëfen 4 dekada histori

Zhurnal Ads

Fotoreporter i njohur francez Michel Setboun çel ekspozitën e radhës me fotografi dedikuar vetëm. Për gati katër dekada që nga viti 1981 e deri më 2019-ën, objektivi i Setboun për ne tashmë është kujtesë dhe dëshmi e ngjarjeve historike.

Si ishin dhe sa kanë ndryshuar personazhet që dikur Setboun i ndoqi në jetën e përditshme,si u rindërtuan kultet fetare, dhe cilat ishin përshtypjet kur këto fotot u shfaqen jashtë kufijve tanë.

Kuratorja Eleana Zhako, rrëfen se këto fotografi kanë me vete histori të forta.

Ekspozita e Setboun që rrëfen Shqipërinë në 40 vite, në fakt vjen si mesazh edhe për të rinjtë.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 31 Janar në qendrën për hapje dhe dialog në kryeministri.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Event unik, televizoni publik italian flet shqip

S.B.

“Julijana” – zëri kumbues i vlerave artistike e njerëzore

admin

Opera mbretërore në krizë, del në shitje portreti i mjeshtrit Hockney

admin

Visar Morina si regjisor teatri në Münich, drejt zbërthimit të vetmisë

S.B.

‘Kcimi i Tropojës’ drejt UNESCO-s, pengesë është vetëm pandemia

admin

Gjuha shqipe bëhet pjesë e librit “La classe plurilingue” në Itali

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...