Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Shqiptari i penduar rrëfen sekretet e mafias në Vibreto: Ne filluam duke i vënë flakën makinave

Vendosa të bashkëpunoj për vajzën time”, shpjegoi Sokol Dervishi, ish-krahu i djathtë i bosëve të mafies së Viterbos, i cili ka qenë nën mbrojtje për një vit. Pastaj shpjegoi:

“Ndrangheta në Viterbo? Lojë fëmijësh”.

I njohur gjithashtu në qytet me pseudonimet e Codino dhe Nero, 34-vjeçari shqiptar, i cili jetonte me familjen e tij në një apartament në Monfalcone, në Paradiso para arrestimit të tij, është i martuar dhe ka një vajzë të re.

“Për të bërë si ‘Ndrangheta në Viterbo nuk kishte nevojë për të marrë kalabrezët, ne e bëmë atë vetëm. Ishte si një lojë fëmijësh për të terrorizuar njerëzit”, shpjegoi ai, duke aluduar kur banda shkonte në zonë duke djegur makina, përfshirë edhe ato të karabinierëve.

Ishte korrik 2019, gjashtë muaj pas arrestimit në fushatën antimafia të 25 janarit, kur dora e djathtë e Ismail Rebeshi dhe Giuseppe Trovato shkroi një letër nga departamenti i mbikëqyrjes së lartë të burgut Nuoro për prokurorin Fabrizio Tucci.

Një letër në të cilën, ai tha se ishte i gatshëm që për hir të vajzës së tij, të rrëfejë dhe zbulojë të gjitha sekretet e shoqatës kriminale italo-shqiptare që i vunë flakën Viterbo-s për dy vjet, nga fillimi i vitit 2017 deri në fund të vitit 2018.

Pas asaj letre, Dervishi më pas u mor në pyetje, saktësisht një vit më parë, dhe familja e tij ka qenë nën mbrojtje dhe vajza e tij ka qenë e sigurt që nga ajo kohë.

I dënuar për gjashtë vjet me rrethanën rënduese të lidhjes mafioze më 11 qershor të kaluar, të enjten Dervishi u dëgjua në videokonferencë në burgun Mammagialla, në kuadër të procesit gjyqësor që po vijon për anëtarë të tjerë të organizatës.

Me kërkesë të prokurorit Tucci, jo vetëm që flitej për ngjarjet në lidhje me tre të pandehurit, por edhe për dyshimet se ata kishin lidhje me “Ndrangheta”, për shkak të udhëtimeve të Dervishit në Lamezia Terme dhe Ismail Rebeshit në jug.

“Trovatore iu referua ‘Ndrangheta’, duke thënë që ta bësh atë në Viterbo ishte lojë e fëmijëve. Ne gjithashtu shkuam në Lamezia Terme për të gjetur të afërmit e Trov, i cili kishte kushërinjtë e tij në arrest shtëpie për vrasje dhe tha se ai njihte familje të rëndësishme. Nga ana tjetër, me kalabrezët nuk kemi bashkëpunuar kurrë”, shpjegoi Dervishi.

Bashkëpunëtori i drejtësisë pastaj përsëriti: “Të bësh si ‘Ndrangheta në Viterbo ishte lojë e fëmijëve. Ishte e lehtë të terrorizosh njerëzit, siç dëshironte Rebeshi dhe Trevor”.

“Ata vendosnin çfarë duhet të bënim. Ne filluam duke i vënë flakën makinave, atëherë nëse nuk mjaftonte, vazhduam me kërcënimet me koka të kafshëve. Nuk kishte nevojë që kalabrezët të ngjiteshin në Viterbo, ne e arritëm vetë”.

“Qëllimi ishte mbjellja e terrorit për të pasur pushtet. Trevor dhe Rebeshi nuk kishin nevojë të pyesnin, ata porosisnin dhe ne vepronim”, shpjegoi Dervishi i cili, si një njeri i besuar nga të dy, ishte në majë të “kupolës ”.

Marrja në pyetje e bashkëpunëtorit të drejtësisë në burg zgjati mbi tre orë, i cili midis fundit të vitit 2017 dhe verës së vitit 2018 kishte vendosur të shkëpuste marrëdhëniet me organizatën kriminale.

“Isha i shqetësuar se si do të rritet vajza ime e vogël. Në Krishtlindje 2017 kam kaluar një periudhë me familjen time në Shqipëri. Mendimi im ishte e ardhmja e vajzës sime të vogël ”, tha ai disa herë, duke shprehur pendesë.

Postime të ngjashme

Greqia kufizon më shumë lëvizjet në Kakavijë në periudhën 1-15 Mars

T E

Manastirliu: Të hënën dërgesa e radhës nga Pfizer, brenda 10 ditëshit të parë të marsit vijnë vaksinat e para nga Covax

S.B.

“Urgjent të rimbursohen ilaçet për COVID”/ Meta-Ramës: Lëri dokrrat, trego planin e vaksinimit

S.B.

Berat/ Rama flet për Bashën e Kryemadhin: Është kukull në duart e ‘gogolit’, me ‘mamadhinë’ tek dera, nuk është alternativë

S.B.

Basha takim me të rinjtë: Do të fitojmë për një të ardhme më të mirë

S.B.

“Kujdes nga mashtruesit e vizave”, ambasada amerikane paralajmëron shqiptarët

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...