Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shrilanka kishte femrën e parë kryeministre

Sirimavo Bandaranaike u zgjodh kryeministrja e parë femër e qeverisë në botën moderne në 1960 kur ajo u bë kryeministre e Sri Lanka, ose Cejlon siç quhej atëherë.

Hyrja në politikë aktive në vitin 1959, pas vrasjes së burrit të saj dhe pas thirrjeve të vazhdueshme nga anëtarët e Partisë së Lirisë në Sri Lanka që ajo të dilte në krye të partisë që burri i saj i ndjerë kishte themeluar, bëri Cejlonin (Siri Lankën) vendi që për herë të parë pati një lidere të një partie grua, pastaj grua kryeministre dhe më vonë edhe udhëheqësja e parë grua e opozitës. Njohja e saj globalisht ishte edhe më e jashtëzakonshme pasi ajo hyri në një arenë politike e cila deri më atëherë ishte e dominuar nga burrat.

Duke vazhduar politikat e burrit të saj të ndjerë, duke prezantuar të sajat dhe duke shkelur me bezdi arenën politike, Sirimavo Bandaranaike dëshmoi provoi të ishte një forcë për t’u llogaritur. Qoftë mandati i saj i parë në detyrë nga viti 1960 deri në 1965 apo kthimi i saj në 1970, ajo ishte në gjendje të linte gjurmët e saj në politikën kombëtare dhe ndërkombëtare.

Kthimi i saj i mëvonshëm në zyrën e Kryeministrit nën një kushtetutë tjetër në 1994 e pa atë të luante rolin e matriarkut jo vetëm të SLFP por të politikës së Sri Lankës. Dyzet vjet shërbim ndaj kombit është një kontribut i rëndësishëm për dikë që u fut në politikë në rrethana të vështira. Gjatë këtyre katër dekadave, ajo u përball me sfida dhe pengesa të panumërta, por gjithnjë doli e padëmtuar dhe më e rëndësishmja, e vendosur, për të ecur përpara.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...