Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë amerikane e konfirmon Bidenin si komandant

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë amerikane të martën u dërgoi mesazh ushtarëve dhe zyrtarëve ushtarakë duke thënë se Joe Biden më 20 janar do të bëhet komandant suprem i forcave të armatosura.

“Më 20 janar 20121, në përputhje me Kushtetutën, i konfirmuar nga shtetet dhe gjykatat dhe i certifikuar nga Kongresi, presidenti i zgjedhur, Joe Biden, do të inaugurohet dhe do të bëhet komandanti i përgjithshëm i 46-të”, thuhet në shkresën e krerëve ushtarakë.

Në mesazhin dërguar ushtrisë gjithashtu kritikohet sulmi i përkrahësve të Trumpit ndaj ndërtesës së Capitol-it, duke e cilësuar atë si kryengritje të dhunshme dhe sulm të drejtpërdrejtë ndaj Kongresit dhe kushtetutës, shkruan Anadolu, transmeton Gazeta Express.

“Të drejtat e lirisë së shprehjes dhe grumbullimit nuk ia japin askujt të drejtën për t’iu drejtuar dhunës, rebelimit dhe kryengritjes”, thuhet më tej në mesazh.

Kjo deklaratë erdhi një javë pasi një grup i përkrahësve të presidentit në largim, Donald Trump, e sulmuan ndërtesën e Capitol-it, duke lënë pesë persona të vdekur. Trumpi po akuzohet për nxitje të kësaj dhune dhe mund të përballet me shkarkim.

Postime të ngjashme

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

Rrugët e Libanit në tym e zjarr për të shtatën ditë me radhë

S.B.

Papa Françesku përfundon vizitën 4 ditore në Irak: Gjithmonë në zemrën time

S.B.

Në Danimarkë zbulohen 31 lloje të ndryshme të COVID

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...