Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Shtabi i Përgjithshëm për Menaxhimin e Krizave sot do të rishikoj planin e Ministrisë së Shëndetësisë

Shkup, 23 nëntor, zhurnal.mk – Shtabi i Përgjithshëm për Menaxhimin e Krizave sot do të mbajë për të rishikuar planin e Ministrisë së Shëndetësisë, cilat institucione duhet të sigurohen. Siç theksoi u.d drejtori Sotançe Angellov, Ushtria do të ndihmojë vetëm policinë në siguri dhe do të jetë në pozicionet e tyre pa armë.

“Ushtria do të ndihmojë vetëm policinë dhe nuk duhet të ndërmarrë veprime më vete pa oficer policie me kompetenca policore. Ushtria shërben për të siguruar pajisje strategjike, pajisje shëndetësore dhe depo në sektorin shëndetësor që kanë ilaçe, pajisje dhe pajisje të tjera mjekësore, do të jenë mbështetje e shëndetit që të mund të funksionojë në mënyrë të sigurt. Ne duam të bëjmë që të gjithë të ndihen të sigurt, si pacientët ashtu edhe mjekët dhe personeli mjekësor, në përgjithësi të gjithë qytetarët”, sqarojnë nga atje.

Natën e kaluar, Shtabi i Përgjithshëm për Menaxhimin e Krizave zhvilloi seancën e dytë që nga shpallja e gjendjes së krizës në vend, në të cilën u shqyrtuan burimet e disponueshme njerëzore dhe materialo-teknike, si dhe Planin e Koordinuar të Veprimit.

Postime të ngjashme

Zaev në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Vjenë

Zekirija Haxhiu

Vazhdon trendi i ulët i të infektuarve me Covid, vazhdon dhe vaksinimi

Zekirija Haxhiu

BE sot pritet të shtojë Maqedoninë e Veriut në listën e vendeve epidemiologjikisht të sigurta

Bekim Laçi

Vizita e Zaevit në Sofje plot me shpresë, por në Shkup u kthye duar bosh

Zekirija Haxhiu

Moti sot në Maqedoni

Zekirija Haxhiu

PDSH nesër mban Kuvendin e degës në Tetovë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...