Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Shtatë libra të vegjël që do të ju godasin fort

Maddie Ehrenreich, e magazinës Off the Shelf, tregon që kishe hyrë në vitin 2020 me disa qëllime shumë të larta të leximit, dhe pastaj bota siç e dimë mori fund dhe ne përqafuam një mënyrë të re të jetës. Dhe me këtë, lista e saj vazhdonte të rritej dhe qëllimet e saj të leximit dukeshin se rrëshqisnin gjithnjë e më larg. Për fat të mirë, jo çdo libër i mirë ka nevojë të jetë një pikë mbrapa 600 plus-faqe në mënyrë që të marr vëmendjen tonë.

Nëse jeni si unë, thotë ajo, dhe vazhdoni t’i qëndroni shpresës se ndoshta do të lexoni aq shumë libra këtë vit sa keni thënë, atëherë do t’i doni këta libra të shkurtër, por të fuqishëm.

“Takimi” nga Katharina Volckmer

Ky roman është një përzierje e suksesshme e errësirës dhe humorit, e shkruar si një monolog 100 faqesh, i një gruaje të re që heq barrën e saj në një takim me një Dr. Seligman. Ajo përshkruan se si i ka kaluar vitet e fundit duke jetuar në Londër dhe duke u përpjekur të lirohet nga turpi i familjes së saj; që gjyshi i saj vdiq dhe i la asaj një trashëgimi të papritur; dhe zbulimet e saj se ajo mund të mos jetë në gjendje të tejkalojë gjithçka. Ky libër është shkruar aq mirë dhe në vetëm disa faqe zhytet në seksualitet, nëna mbizotëruese, dëmshpërblime historike etj. Do të të qëndrojë me ju pasi të keni mbaruar këtë histori.

“Kështu e humbni luftën në kohë” nga Amal El-Mohtar

Ky është një nga librat e mi të preferuar nga vitet e kaluara. Jo vetëm që shkrimet poetike kapërcejnë faqen, por vetë historia është kaq tërheqëse. Është strukturuar si një seri letrash të mbetura gjatë gjithë historisë midis dy ushtarëve rivalë që udhëtojnë në kohë dhe nuk mendoj se kam lexuar ndonjëherë një libër si ky. Vazhdimisht e gjej veten duke u kthyer tek ajo. Ndërsa Toka vdes rreth tyre, të dy agjentët luftojnë kundër njëri-tjetrit, duke mbjellë farëra në histori në mënyrë që të sigurojnë të ardhmen më të mirë për secilën prej fraksioneve ndërluftuese. Disi, mbi korrespondencën e tyre të pamundur, ky rivalitet shndërrohet, duke u shndërruar në diçka që ka fuqinë të ndryshojë të kaluarën dhe të ardhmen. Por nëse lidhja e tyre zbulohet, kjo mund të nënkuptojë vdekjen e tyre.

“Heshtja” nga Don DeLillo

Don DeLillo ka shkruar disa romane fantastikë të shkurtër që tregojnë zërin e tij unik. Në vetëm 128 faqe, ky libër më mahniti dhe prek disa frika shumë të ndryshme – dhe megjithatë të vërteta – për vitet që vijnë. Vendosur gjatë një mbrëmje darke në 2022, një profesor, burri i saj dhe një ish-student presin për një çift në një fluturim nga Parisi, kur ndodh e pamendueshmja: Lidhjet dixhitale dhe mjetet e komunikimit në të cilat ata janë mbështetur shkëputen . Biseda që vijon është një zhytje e thellë në atë që do të thotë të jesh njeri dhe si lidhemi me ata që na rrethojnë.

“Thellësia” nga Rivers Solomon

Ky libër është një ndjenjë. Një ndjenjë dërrmuese e koncepteve atmosferike që e shtyjnë lexuesin brenda dhe jashtë për të shqyrtuar fuqinë e kujtesës, dhe të frymëzuar nga kënga me të njëjtin emër. Yetu është Historiani. Është detyra e saj të kujtojë të gjitha kujtimet dhe historinë që është shumë e dhimbshme dhe traumatike për të njohur njerëzit e tjerë. Yetu dhe njerëzit e saj janë pasardhës që jetojnë në ujë të grave skllave afrikane shtatzëna, të hedhura në det nga skllavopronarët. Por kur kujtimet bëhen shumë për Yetu, ajo ikën, duke kërkuar një jetë të lirë nga barrat e njerëzve të saj mbi sipërfaqe. Nëse Yetu dhe njerëzit e saj do të mbijetojnë, ata duhet të rimarrin kujtimet dhe identitetin e tyre.

“Nevoja”nga Helen Phillips

Unë kurrë nuk kam lexuar një libër si nevoja, dhe nuk e di nëse do të gjej ndonjëherë një libër si ky përsëri. Sinqerisht mund t’ju them se ky libër është i çuditshëm – në një mënyrë të mirë. Molly është nënë e dy fëmijëve të vegjël dhe një arkeologe, e cila bën një zbulim unik në vendin e gërmimit në të cilin punon – një zbulim që bëhet i çuditshëm, dhe më pas i pamundur. Gjërat vetëm përkeqësohen nga atje. Në shtëpi vetëm me fëmijët e saj, ajo fillon të dëgjojë hapa në dhomën e ndenjës. Në fillim, ajo mendon se është privimi i gjumit, por e gjen veten ballë për ballë me ndërhyrësin. Molly është e detyruar të përballet me brishtësinë e saj dhe dualitetet e amësisë në këtë triller të shkurtër spekulativ.

“Gruaja e dyqanit” nga Sayaka Murata

Tridhjetë e gjashtë vjeçarja Keiko nuk ka qenë kurrë normale, dhe ndërsa ajo është në rregull me këtë, miqtë dhe familja e saj nuk janë. Keiko punon në degën Hiromachi të “Smile Mart” në Japoni, dhe sinqerisht, ajo e do jetën e saj dhe punën e saj. Ajo gjithashtu pëlqen që gjithçka që ajo ka nevojë të veshë, të themi dhe të bëjë, të shkruhet rresht për rresht në manualin e dyqanit. Por ndërsa i afrohet të 40-ave, presioni në rritje që ajo të gjejë një burrë dhe të fillojë një karrierë “të duhur” e detyron atë të ndërmarrë veprime të dëshpëruara. Ky është një lexim i shkurtër, i çuditshëm dhe herë pas here i trishtuar, me një karakter unik dhe një komplot shumë argëtues.

“Mirupafshim, Vitaminë” nga Rachel Khong

Ky libër është i shkurtër, i ëmbël, prekës dhe tepër qesharak. Është një lexim i shpejtë që padyshim paketon një grusht të madh emocional ndërsa 30-vjeçarja Ruth dhe nëna e saj përpiqen të gjejnë diçka për të ndihmuar babain e saj me Alzheimer. Ruth e gjen veten në një udhëkryq pasi marrëdhënia e saj mbaron dhe babai i saj sëmuret, kështu që ajo kthehet përsëri me prindërit e saj. Dhe gjatë një viti, Ruth kujton fëmijërinë e saj, i ndihmon prindërit e saj në vështirësi, përpiqet të kthejë karrierën e saj në rrugën e duhur dhe përpiqet të krijojë një marrëdhënie të re me babanë e saj. / GazetaMetro

Postime të ngjashme

366 filma në garë për “Oscar”

S.B.

“Golden Globes” Fituesit do t’i presin trofetë nga shtëpitë

S.B.

Filtër për filmat e diktaturës, Godole: Transmetimi i tyre “vret” në vazhdimësi ish-të përndjekurit

S.B.

Ministria e Kulturës anashkalon festivalin “Bletëzat”

J D

Akademia e Shkencave po bën hartimin e tri veprave madhore albanologjike

S.B.

Del në ankand një pikturë e rrallë e Van Gogh

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...