Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shtatori i këtij viti, më i nxehti në histori

Sipas shërbimit të motit, Copernicus, shtatori i këtij viti ishte shtatori më i nxehtë që është regjistruar ndonjëherë, 0.05 gradë më i nxehtë se shtatori i vitit të kaluar, i cili ishte rekord i mëparshëm.

Shkencëtarët thonë se ky fakt është një tregues i qartë se temperaturat po rriten nga gazrat e shkaktuara nga shoqëria njerëzore, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Copernicus, që është program vëzhgues i Bashkimit Evropian për Tokën, tha se ngrohja në Arktikun e Siberisë po vazhdon në nivel mbi mesatare.

Pritet që ky vit gjithashtu të jetë më i nxehti që është regjistruar ndonjëherë në Evropë, ndonëse temperaturat nga kjo periudhë fillojnë të ulen.

Temperaturat e larta dhe vapa ndikuan që në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara dhe në Australi të ketë rekord të zjarreve në natyrë.

Moti i tillë ndikoi që të regjistrohet edhe dita më e nxehtë në histori, me temperaturë prej 54.4 gradë. Kjo temperaturë u shënua në pjesën jugperëndimore të Shteteve të Bashkuara.

Postime të ngjashme

Kriza politike në Bullgari çoi në zgjedhje të reja legjislative më 11 korrik

N E

Ushtarët francezë me letër të hapur – paralajmërojnë presidentin Macron se “mbijetesa” e Francës është në rrezik

S.B.

Indonezia dënon sulmet izraelite në Xhaminë Al-Aksa

S.B.

Varianti indian i Covid-19 edhe në Francë

S.B.

Zelandë e Re, 5 të plagosur gjatë një sulmi me thikë në supermarket

S.B.

Gazsjellësi amerikan ende jashtë funksionit, pas sulmit kibernetik

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...