Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Shtëpi elektrike: nanoteknologjia i kthen tullat në bateri

Hulumtimi mund të hapë rrugë për ruajtje të lirë të ‘super kondensator’ të energjisë së rinovueshme

Tulla e shtëpisë është shndërruar në një bateri që mund të ruajë energjinë elektrike, duke ngritur mundësinë që ndërtesat një ditë mund të bëhen shtëpi të mirëfillta elektrike, shkruan The Guardian.

Teknologjia e re shfrytëzon natyrën poroze të tullave të kuqe të ndezura duke mbushur poret me nanofibra të vockla të një plastike përçuese që mund të ruajë ngarkesën.

Tullat e para ruajnë energji të mjaftueshme për të ndezur dritat e vogla.

Por nëse kapaciteti i tyre mund të rritet, ato mund të bëhen një alternative me kosto të ulët për bateritë e litiumit – jonet e përdorura aktualisht, transmeton Telegrafi.

Në mënyrë të rreptë, tullat e energjisë janë super kondensator më shumë se bateri.

Super kondensatorët ruajnë energjinë elektrike si një ngarkesë statike, më tepër përmes reaksioneve kimike si në bateritë.

Avantazhi i kondensatorëve është se ata ngarkojnë dhe shkarkojnë shumë më shpejt se bateritë, por deri më sot ata mund të mbajnë vetëm një pjesë të vogël të energjisë.

“Një qelizë diellore në çatinë e shtëpisë tuaj duhet të ruajë energji elektrike diku dhe zakonisht ne përdorim bateri”, tha Julio D’Arcy, në Universitetin e Uashingtonit në St Louis, SHBA, i cili ishte pjesë e ekipit kërkimor”.

Dendësia e energjisë e tullave të parë të energjisë, raportuar në revistën Nature Communications, është vetëm 1% e asaj të baterive litium jon. D’Arcy beson se kjo mund të rritet dhjetëfish duke shtuar materiale të tilla si oksidet metalike për të ruajtur më shumë ngarkesë në tulla.

Postime të ngjashme

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

Një gjykatë në Moskë gjobit TikTok-un për “thirrje për protestë”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...