Agjencia Zhurnal.mk

Shtëpia italiane u shit për një euro, por çfarë ndodhi pas blerjes

Dukej shumë e mirë një përpjekje për të qenë e vërtetë. Një shtëpi e re, dhe mbase një jetë krejt e re, për shitje në Italinë me diell rural për vetëm një euro ose pak më shumë se një dollar.

Në vitin e fundit, shumë qytete të vogla nga Sicilia në jug deri në Alpet në veri kanë pasur oferta të tilla të volitshme për të tërhequr banorë të rinj dhe për të rigjallëruar komunitetet e tyre në shuarje. Ofertat përfunduan në CNN dhe media të tjera, duke i shtyrë miliona në idenë romantike për të lënë tronditjen metropolitane për një jetë më të thjeshtë.

Shumë qytete u përmbytën me pyetje. Telefonat vazhdonin të kumbonin dhe faqet e internetit po dilnin me trafik. Por, a e bleu dikush në të vërtetë shtëpi? Dhe nëse do të ndodhte, çfarë kishte më vonë? A ishin bllokuar njerëzit në burokracinë famëkeqe në Itali? A e mori “La dolce vita” (Jeta e ëmbël) shpejt një shije të thartë, duke i lënë klientët të ndjehen sikur janë vjedhur?

CNN Travel takoi disa nga blerësit e parë ose “rezidentët për 1 euro” siç quhen nga vendasit dhe u përpoq të zbulonte nëse kjo shpaguhej.

Morgane Guihot ishte ndër blerësit e parë që pranoi oferta për 1 euro në Mussomelli, një qytet i bukur i vogël i thellë në zemër të Sicilisë, në të cilin rrugët e ngushta dhe të lashta qëndrojnë rreth rrënojave të një kodre me majë.

Shtëpia për të cilën ajo dhe burri i saj paguan, u shndërrua si një shtëpi e dytë familjare.

Shumica e ofertave përfshijnë gjithashtu një kërkesë që blerësit të investojnë në rinovim, të cilin filluan menjëherë 27-vjeçarja Guihot dhe burri i saj. Ata pothuajse kanë përfunduar rivendosjen e banimit të tyre prej 50 metra katrorë në Mussomeli, kanë ngjyrosur muret dhe kanë riparuar dyshemetë.

“Ne thjesht kishim nevojë për të përfunduar banjën. Duke qenë zejtarë dhe rinovues, ne e bëmë pjesën më të madhe të punës vetë. Nuk ishte shumë dhe ishte mirë të shihnim shtëpinë tonë me dy dhoma gjumi duke marrë një jetë të re. Tarraca jonë panoramike 15 metër katror është fantastike,” thotë Guihot.

Së bashku me dy fëmijët e tij, ajo do të përdorë shtëpinë në Sicili si shtëpi pushimesh gjatë festave të Krishtlindjeve dhe festave të verës.

“Kur vendosëm të investojmë në një shtëpi të dytë, ne u tërhoqëm nga çmimi i volitshëm në Mussomeli në krahasim me tregun e shtrenjtë të pasurive të patundshme në Francë. Por në shikim të parë, ne u mrekulluam nga ky vend pasi e vizituam për herë të parë. Ishte shumë i pëlqyeshëm dhe njerëzit ishin mikpritës, “shton Guihot.

Megjithëse bashkëshortët ishin mësuar me jetën rurale në shtëpinë e tyre në zonën e Nantes, transferimi në Itali i solli ata në një vend edhe më të qetë.

“Megjithëse ndryshimi nuk ishte aq i madh, ne ishim të ngazëllyer për vendndodhjen. Qyteti është afër destinacioneve të bukura në Sicili dhe nuk është aq i izoluar sa disa vende të tjera. Ne kemi gjithçka që na nevojitet këtu për sa i përket dyqaneve. Ne mund të udhëheqim një mënyrë jetese me të vërtetë të lezetshme. Është e lehtë dhe e shkëlqyeshme”, thotë Guihot.

Dukej se nuk kishte befasi të pakëndshme, transmeton KosovaPress.

“Të gjithë ishin vërtet të këndshëm për ne, dhe vajzat nga agjencia e pasurive të patundshme na ndoqën çdo hap, duke na ndihmuar me dokumentet dhe përkthimin kur duhej. Çdo gjë shkoi më mirë nga sa prisnim. Ne madje menduam se shtëpia do të ishte në gjendje më të keqe. Ne do t’i bënim përsëri të gjitha, “thotë Guihot.

Edhe pse ende të rinj, bashkëshortët tashmë po mendojnë për Mussomeli si një strehë kur të dalin në pension.

“Tani për tani, kjo është një shtëpi pushimi që do të na japë shumë kohë për të mësuar mirë italishten”, thonë ata.

“Shtëpitë për 1 euro ishin shumë të vogla. Ne kemi blerë për 10 mijë euro”

Shumë blerës vendosën të blinin shtëpi me çmime të ulëta, por disa përfunduan në prona më të shtrenjta dhe më të reja. Pas një turneu të gjatë në shtëpitë e Mussomeli për 1 euro, biznesmeni belg Patrick Janssen ka zgjedhur strehimin “më luksoz” me një çmim më të lartë, të cilin ai pothuajse e ka rinovuar plotësisht.

Si shumë të tjerë, ai ishte tërhequr nga mbulimi mediatik i shtëpive të lira dhe mundësia për të ndryshuar jetën.

“Unë do të jem i sinqertë, ne nuk kemi blerë shtëpi për 1 euro. Ata na treguan së paku 25 ndërtesa të vjetra, disa në gjendje shumë të dobët, kështu që vendosëm për një ndërtesë të qëndrueshme me tre dhoma gjumi për 10,000 euro, në të cilën investuam më shumë,” thotë Janssen.

Sidoqoftë, jo vetëm që gjendja e dobët e shtëpive e pengoi atë të blinte për 1 euro.

“Mendova se një shtëpi e bukur, që do të rinovoja dhe ta bëja të re, do të zgjaste për shumë vite të tjera. Pesë fëmijët e mi do të kenë një shtëpi të përsosur për 20 vjet. Nëse diçka ndodh me mua, ata do të kenë një vend të mirë për të jetuar, dhe ndërsa rriten ata mund të vijnë këtu me miqtë e tyre”, shpjegon biznesmeni belg.

Ai aktualisht planifikon ta përdorë si një shtëpi pushimi, ose një vend ku familja e tij do të kalojë javë ose muaj në vit.

“Pasi u mendova mirë dhe zbulova bukuritë e këtij vendi, unë mund të kaloja pensionimin tim këtu”, thotë Janssen, i cili bëri një blerje afatgjatë dhe konsideroi shumë faktorë, më së shumti distanca e Mussomeli nga shtëpia e tij në Bruksel.

“Ne mbërrijmë në Catania për dy orë nga Brukseli. Është padyshim një plus i madh nëse vini këtu për një fundjavë në një vend evropian. Në krahasim me Brukselin frenetik, Mussomeli është një botë ndryshe. Në Belgjikë njerëzit nuk pushojnë. Jeta këtu është më e lehtë, qyteti është i rehatshëm dhe natyra përreth është magjike. E përkryer për rimbushjen e baterive dhe detoksimin “, shpjegon Janssen.

Shtëpia e tij ka një tarracë panoramike me pamje nga çatitë e vjetra, kishat e bukura dhe rrugët e ngushta.

“Kjo pjesë e Sicilisë është e egër, e pacenuar, e gjelbër dhe e mbushur me njerëz. Është pika fillestare e përsosur për të eksploruar pjesën tjetër të ishullit,” thotë belgu.

Shitblerja ka shkuar më thjeshtë se sa pritej, me gjithë reputacionin e dobët të Italisë për burokraci.

“Unë në fakt u befasova kur pashë që rinovimi i shtëpive ishte më i lehtë në Sicili sesa në Belgjikë,” përfundoi Janssen. /Telegrafi/

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

L E

Lajmet e fundit

Loading...