Agjencia Zhurnal.mk
Kronika

Shtetasit e Maqedonisë përfituan mijëra euro duke mashtruar kompani nga vendet e Ballkanit

Ministria e Punëve të Brendshme ka parashtruar padi penale për 44-vjeçarin R.M. nga Tetova, për shkak të dyshimeve për kryerjen e veprës penale “mashtrim”, transmeton Alsat. Sektori për Punë të Brendshme në Tetovë njofton se padi është parashtruar edhe kundër 45-vjeçarit S.Sh. nga fshati Kopanicë, pasi i njëjti dyshohet se ka ndihmuar 44-vjeçarin R.M.

Sipas MPB, personi R.M. në periudhën nga muaji nëntor i vitit të kaluar deri në mesin e mujit janar të këtij viti, pasi ishte prezantuar si biznesmen nga Turqia, me ngjarje të shpikura për aksidente në trafik, përmes telefonit ka mashtruar shumë të punësuar në kompani në Bullgar, Serbi, Shqipëri dhe Kosovë.

Personi në fjalë duke shpërndarë histori të rreme se punonjësit e tyre, kryesisht shoferë, kanë vdekur ose janë plagosur rëndë në aksidente në trafik, ka deklaruar se të njëjtit kanë nevojë për para për funeral ose trajtim. Në këtë mënyrë ai arriti të përfitonte në mënyrë të paligjshme rreth 9,000 euro. Paratë u mblodhën përmes degëve të një kompanie në emër të S.Sh., i cili pastaj ka dorëzuar paratë tek R.M.. Për shërbimet, S.Sh. merrte nga 50 deri në 100 euro.

Postime të ngjashme

Prokuroria kumton detaje për aksionin anti-drogë: Janë arrestuar 6 persona

R Zh

Disa persona në Prishtinë e rrahin një femër dhe e detyrojnë të abortojë

S.B.

EMRAT/ Ish-kryeplaku dhe i biri në krye të grupit të trafikut të drogës! Si bëhej shitja nga Korça në Fier

S.B.

Një automjet me 12 emigrantë është rrokullisur derisa po ikte nga policia

S.B.

Dje në Shkup u sanksionuan 217 vozitës

S.B.

Pejë: Arrestohen shtatë persona për bixhoz të paligjshëm

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...