Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Shtimi i këtij pluhuri të shijshëm në kafen tuaj mund të përshpejtojë metabolizmin dhe humbjen e peshës

Shumë prej nesh nuk mund ta fillojnë ditën pa të paktën një filxhan kafe. Sido që ju pëlqen ta përgatisni, ajo është zgjedhja ideale në mëngjes.

Sigurisht, ne e dimë që nuk është gjithmonë e shëndetshme të shtoni shumë ëmbëlsues në filxhanin tuaj, por jo shijen e të gjithë mund ta përballojnë aromën e hidhur më vete.

Lajm i mirë: Ju nuk keni pse të pini kafenë tuaj të zezë dhe pa ëmbëlsues në mënyrë që të merrni përfitime shëndetësore prej saj. Në fakt, shtimi i një luge pluhur kakao në kafenë tuaj të mëngjesit do të ndihmojë në përshpejtimin e metabolizmit tuaj dhe do t’ju ndihmojë të humbni peshë shpejt!

Përfitimet shëndetësore të pluhurit të kakaos

Ne priremi të përdorim pluhur kakao vetëm kur përgatisim ushqime të ëmbla si kek ose çokollatë të nxehtë. Edhe pse është një përbërës kryesor për ato receta, gjithashtu rezulton që të jetë e mirë për ju. Një studim i botuar në Molecular Nutrition & Food Research sugjeron që një antioksidant që gjendet në kakao i quajtur polifenol ndihmon në rregullimin e metabolizmit dhe zvogëlimin e inflamacionit kronik.

Në mënyrë të ngjashme, çokollata e zezë është vlerësuar prej kohësh si lloji më i shëndetshëm për të ngrënë sepse është më i lartë në polifenol. Kërkimet e botuara në revistën Phytotherapy Research e mbështesin këtë pasi është zbuluar se parandalon dhe menaxhon shtimin e tepërt të peshës.

Për më tepër, polifenoli ndihmon në luftimin e shenjave të plakjes dhe promovon shëndet të mirë të zemrës. Pra, me këto përfitime shëndetësore, është e qartë që ju mund të hiqni dorë nga çdo shtesë tjetër dhe ta bëni pluhurin e kakaos pjesë të filxhanit tuaj të kafesë në mëngjes.

Postime të ngjashme

Cilat arsye shëndetësore i shkaktojnë dhimbjet e kokës?

Lea Muslija

Jo vetëm dielli! Këto 5 gjëra mund t’ju dëmtojnë lëkurën gjatë verës

Lea Muslija

Frutat dhe perimet e pasura me hekur

Dafina Vidishiqi

Sasia e ujit që duhet ta pinë fëmijët brenda ditës

Dafina Vidishiqi

Dobësohuni duke ngrënë ushqimet e verës – Ka ende kohë!

Dafina Vidishiqi

Dhimbjet e kokës – arsyet shëndetësore që i shkaktojnë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...