Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Shtohen tensionet/ Mediat greke: Turqia vazhdon provokimet, ja si ‘mori’ ishullin grek

Zhurnal Ads

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë vijojnë të jenë të nxehta. Së fundmi mediat greke kanë raportuar sipas tyre, provokimin e radhës nga pala turke.

Turqia ka ndërhyrë në Google Maps për të caktuar ishullin grek të Amorgos si turk, i cili, sipas “Google Maps”, ka gjithashtu një xhami, raporton media greke. 

Sipas asaj që raportoi Open TV, Turqia i dha ishullit emrin “Turk Adasi” që në greqisht do të thotë “ishull turk”.

Vlen të përmendet se Amorgos nuk ka pasur kurrë një xhami në historinë e vet, por është i famshëm për ishullin emblematik të Hazoviotissa. Informacioni i ri i rremë në hartat e Google tregon ishullin si ‘turk “për tre ditë.

Qeveria lokale e ishullit i dërgoi një letër Google dhe Ministrit të Jashtëm Nikos Dendias të hënën pasdite.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Shpërthimi në Bejrut: Interpol-it i kërkohet të arrestojë kapitenin dhe pronarin e anijes

admin

Tërmeti në Truqi, shihni pamjet se si pallati mbahet në “këmbë” nga eskavatorët

T E

OBSH: Të vaksinohet 60-70 për qind e popullsisë për të ndaluar virusin

S.B.

Itali: Plani i vaksinimit të popullsisë sot në parlament

S.B.

SHBA, rekord i ri ditor, mbi 187 000 raste me Covid 19

T E

Izraeli pritet të vaksinojë edhe fëmijët kundër virusit Covid-19

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...