Agjencia Zhurnal.mk

Shtresa e ozonit të Tokës po shërohet

Shtresa e ozonit të Tokës është shëruar pasi një zvogëlim i madh i kimikateve të dëmtuar në atmosferë përmbys disa ndryshime shqetësuese në rrymat e ajrit përreth Hemisferës Jugore.

Një vrimë në shtresën e ozonit mbi Antarktidë është duke u shëruar ndryshimet që shkaktuan në rrjedhën e erërave mbi hemisferën jugore, zbulon një studim, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Studiuesit nga Universiteti i Kolorados Boulder thonë se kjo është pjesërisht për shkak të një ndalimi të substancave që shkatërrojnë ozon (ODS) në vitet 1980.

Ndikimi më i madh mund të shihet në avullin e avionit të hemisferës jugore, ai ishte duke lëvizur më tej në jug për shkak të varfërimit të ozonit, por që duket se po kthehet mbrapa.

Antara Banerjee, autore kryesor, thotë se kjo ka të ngjarë vetëm një ndryshim i përkohshëm për shkak të ndikimit të rritjes së niveleve të dioksidit të karbonit dhe më shumë ODS që vijnë nga Kina.

Para vitit 2000, rryma e avionëve të gjerësisë mesatare ishte zhvendosur gradualisht drejt Polit të Jugut dhe një tjetër rrymë avionësh që shkaktonte uragan po bëhej më e gjerë.

Kjo po ndryshonte modelet e reshjeve të shiut dhe rrymat e oqeanit në hemisferën jugore dhe duke bërë që vendet si Australia të pësojnë thatësira të mëdha.

Vitin e kaluar, vrima e ozonit në Antarktik goditi kulmin më të vogël vjetor në rekord, pasi u zbulua në 1982, por është një rregullim i përkohshëm.

Shkencëtarët thonë se kjo mund të jetë për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të buta në atë shtresë të atmosferës.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...