Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Shtyhet seanca gjyqësore për rastin “Organizatorët e 27 prillit”

Shkup, 2 mars – Zhurnal.mk – Gjykimi për organizatorët e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend që duhej të mbahet sot është shtyrë për më 5 mars, informojnë nga Gjykata Penale në Shkup.

“Për shkak të interesit të mediave dhe organizatave joqeveritare të cilët e ndjekin debatin kryesor për lëndën lidhur me ngjarjet e 27 prillit të vitit 2017, të cilat ndodhën në Kuvendin e RMV-së, e informojmë opinionin se debati i sotëm shtyhet duke pasur parasysh se është përcaktuar debat për lëndën lidhur me aksidentin e autobusit afër fshatit Llaskarcë, ku vepron i njëjtë gjykatës – anëtar i Këshillit Gjykues”, theksohet në kumtesën e publikuar në faqen e internetit të Gjykatës.

Rastin e udhëheq gjyqtari Ilija Tërpkovi, ndërsa përfaqësuese e aktakuzës është Vilma Ruskovska.

Të akuzuar në këtë lëndë janë ish-kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanoski, ish-ministrat e Transportit dhe Lidhjeve dhe Arsimit, Mile Janakievski dhe Spiro Ristovski, si edhe ish-drejtori i DSK, Vlladimir Atanasovski.

Ata ngarkohen se kanë kryer vepër penale “rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë”.

Postime të ngjashme

Bytyqi: Me mbështetje të drejtpërdrejtë financiare e kthejmë kreativitetin e ivent industries

R Zh

Në Dibër edhe një viktimë nga Kovid-19, deri më tani gjithsej 40

R Zh

Despotovski: Përkundër pandemisë, kompanitë në zonat TIR kanë rezultate pozitive ekonomike

R Zh

Sela: Është gënjeshtër që koalicioni ASh-AAA ka bllokuar pakon e pestë ekonomike

R Zh

MASH: Programe të reja mësimore për filloristët – bazë dhe nxitje për qasje kreative në mësim

R Zh

Qyteti i Shkupit së shpejti do të fillojë me implementimin e qarkullimit – transport i shpejtë me autobusë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...