Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Shumë as nuk e dinë që e kanë këtë fobi, a jeni mes tyre?

Trifofobia është një frikë iracionale e disa vrimave, si hojet e mjaltit, anthills, koralet. Fotografi të tilla bëjnë që disa të ndiejnë frikë, siklet dhe ankth …

Trifofobia është një fobi shumë e pazakontë që shumë njerëz as nuk e dinë se e kanë.

Ajo është një frikë nga vrimat, domethënë një reagim i fortë emocional që ndodh kur vëzhgoni objekte midis të cilave ka vrima, ato të ngjashme me një zgjua ose një sfungjer deti, transmeton Telegrafi.

Në një numër të madh njerëzish, rreth 15 përqind e popullsisë së botës (18 përqind e grave dhe 11 përqind e burrave), thonë shkencëtarët, pamja e një grupi vrimash shkakton të përziera dhe shqetësime.

Gjatë testimit, u vu re se fotografitë e një grupi vrimash në njerëz shkaktojnë një përshpejtim të zemrës dhe rritjen e aktivitetit në zonën e trurit përgjegjës për shikimin.

Por kjo nuk është e rastësishme. Sipas hulumtimit të kryer në 2013 nga revista Psychological Science, njerëzit që janë të neveritur nga vrimat besojnë se në të vërtetë po shikojnë kafshë helmuese.

Edhe pse përshkruhet si fobi, trypophobia nuk është njohur nga komuniteti psikologjik, ndërsa disa shkencëtarë besojnë se të gjithë kanë momente trypophobic, vetëm disa prej nesh nuk janë të vetëdijshëm për to.

Postime të ngjashme

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

Një grua u arrestua në SHBA pasi refuzoi t’i kthente 1.2 milionë dollarë që i ishin depozituar gabimisht

S.B.

21-vjeçari krijon shijen e veçantë të kafesë

S.B.

Një burrë po riparonte një motor të veturës gjersa dikush tjetër po e ngiste atë

S.B.

Një astronaute grua, për herë të parë në Emiratet e Bashkuara Arabe

S.B.

Gjaku i zogjve funksionon si sistem ngrohjeje në dimër

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...