Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Shumica rrëzon dekretin e Metës, kodi zgjedhor kalon pa ‘pritur’ opinionin e Venecias

Zhurnal Ads

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar këtë të enjte në seancën plenare dekretin e Presidentit Meta për kodin zgjedhor.

Kujtojmë se ligji për kodin zgjedhor u miratua nga shumica dhe një sërë votash të opozitës së re, për t’u përcjellë sërish në kuvend për rishqyrtim nga ana e Presidentit, i cili po ashtu e dërgoi kodin për shqyrtim në Komisionin e Venecias.

Pikërisht ky akt i fundit i Presidentit u përcoll edhe nga ana e eurokomisionerit për zgjerim në KE Oliver Varhelyi, i cili i sugjeroi qeverisë dhe kryeministrit që të priste opinionin e Venecias përpara (ri)miratimit të kodit zgjedhor. Thirrje për të pritur, iu bashkua dhe zëri zyrtar i Komisionit Evropian përmes zëdhënëses. Por pavarësisht këtyre thirrjeve, kryeministri Rama nuk ndryshoi qëndrim duke u shprehur se kodi zgjedhor do të miratohej pa pritur opinionin e Venecias. Kështu ka ndodhur këtë të enjte në kuvend.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Vizita jozyrtare e Ramës në Malin e Zi fyen partitë: U interesua për qeverinë tonë, ndërhyu në punët e brendshme

admin

Spaho prezantohet me strukturat e PD në Korçë: Detyra e re, vendim kolegjial. Dalim forcë e parë në 25 prill

S.B.

Moti i keq/ ARRSH: Ja akset ku ka patur probleme, drejtuesit e mjeteve të tregohen të kujdesshëm prej lagështisë në rrugë

S.B.

Kryemadhi vizitë në Kryegjyshatën Bektashiane për Ditën e Hashures: Sot më shumë se kurrë kemi nevojë për ngadhënjimin e të mirës mbi të keqen

admin

Meta: Mjekët, infermierët dhe personeli mbështetës i spitaleve COVID duhet të marrin trajtim financiar suplementar

S.B.

Veliaj dhe Rama inaugurojnë shtëpinë e rindërtuar në Lanabregas

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...