Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Si deri te ajri më i pastër dhe më kualitativ në shtëpi?

Ndotja e ajrit çdo vit arrin shkallë të lartë alarmante. Për këtë dimri mund të na duket i gjatë, i ftohtë dhe “i errët”. Në kushtet e sotshme, rëndësi më të madhe ka ajri i pastër dhe kualitativ jashtë, por edhe në shtëpi. Kur bëhet fjalë për ajër të pastër në shtëpinë tonë, është mirë të dini se, sipas disa studimeve botërore, ajri në ambiente të mbyllura mund të ketë nivel më të lartë të ndotësve të caktuar të cilët janë deri pesë herë më të lartë nga të jashtmit. Por prap se prapë ekziston  mundësia të mundeni thellë të merni ajër dhe ta ndjeni freskinë e oazës.

Por, cili aparat konkret mund t’ju premtojë ajër kualitativ dhe të pastër në shtëpi?

Të kihet pastrues ajri në shtëpi me siguri që premton shumë. Dhe me të vërtetë është ashtu. Pastruesi është i dizenjuar ta pastrojë ajrin në shtëpinë tuaj dhe t’i menjanojë papastërtitë siç janë grimca të vogla të ndotjes (vlera PM2,5) ose pluhuri i shtëpisë. Nëse jeton në rajon ku niveli i ndotjes është më i lartë, pastruesi mund t’ju ndihmojë të çliroheni nga ajri i keq që është i pranishëm në shtëpinë tuaj.

Pastruesi i ajrit me të vërtetë mund të neutralizojë një pjesë nga ndotja e ajrit në shtëpi. Pastruesi AP500 SENSE AIR nga Gorenje është adekuat për dhoma më të mëdha të ditës (deri më 60m2), ndërsa me sistemin e dyfishtë për filtrim do t’ju ndihmojë të kënaqeni në ajër me kualitet më të pastër dhe më freskues në hapësira të mbyllura.

Dy senzorët e pastruesit AP500 Sense AIR nga Gorenje i lexojnë grimcat ultra të imëta (PM2.5) dhe komponimet organike të paqëndruehsme (VOC). Komponimet organike të paqëndrueshme(VOC) janë burim jo i përhershëm i ndotjes së ajrit në hapësirë të mbyllur. Si shembuj për burimet e VOC  në mjediset e shtëpisë dhe punës mund të përmenden si në vijim: ngjyra dhe llaqe, kozmetikë, prodhime për pastrim, divanë, dyshekë, tepisonë, gazeta dhe fotokopjues etj. Senzorët e pastruesve AP500 SENSE AIR e masin kualitetin e ajrit në hapësirë të mbyllur dhe e tregojnë në tre segmente të ndryshme – nga ajri i pastër deri te ajri shumë i ndotur, gjegjësisht nga ajri i shkëlqyer deri te kualiteti më i dobët. Vlerën do ta gjenerojë ngjyra e LED-displeit (vlerë e VOC) dhe  ngjyra e dritës së unazës (vlera e PM2,5).

Çfarë sistemi për filtrim është i nevojshëm për ajër të pastër dhe të freskët në shtëpi?

Gjithashtu, sistemi i dyfishtë për filtrim me zëvendësues 3 në 1 filter i cili vjen me parafilter, HEPA filter dhe filter me karbon aktiv do të sigurojë se aromat e pakëndshme asnjëherë nuk do të zgjerohen nëpër hapësirë. Premtimi se do të keni ajër më të pastër dhe më kualitativ në shtëpi dhe gjithashtu edhe në teknologjinë e jonizimit që çliron jone negative në ajër të patjetërsueshme për metabolizmin e qelizave dhe funksioneve tjera vitale, si dhe në pesë shpejtësitë (3 shpejtësi të ventilimit, 1 turbo dhe 1 regjim në qetësi. Indikatori ndriçues për kualitet të ajrit do t’ua tregojë kualitetin momental në shtëpinë tuaj, ashtu që do të mundeni më mirë ta kuptoni regjimin e dëshiruar të pastrimit.

Tajmeri digjital definitivisht do ta lehtësojë përdorimin e aparatit dhe po, sigurisht do të ndjeheni më mirë kur merni frymë me gjoks të plotë. Nuk ka kokëdhimbje, më pak simptome të asmës ose vetëm fokusi dhe vitaliteti më i madh do t’ju ndihmojnë t’i kryeni obligimet tuaja ditore shumë më mirë. Puna e pastruesit të ajrit është më i qetë nga pëshpëritja dhe nuk do t’ju shqetësojë kur punon me shpejtësi më të vogël të ventilimit dhe me drita të fikura. Me nivelin e zhurmës deri në vetëm 25 dB e pastron ajrin për frymarje dhe gjum më të lehtë.

Më tepër informacione për pastruesin AP500 SENSE AIR nga Gorenje shihni këtu ose vizitoni dyqanet e shitjes së Gorenje.

Postime të ngjashme

Honor zbulon X20 5G të ri më 12 gusht

D V

WhatsApp shton opsionin që fotografitë zhduken pasi t’i shikoni

D V

Oppo njoftoi “gjeneratën e ardhshme” të kamerave ‘selfie’ nën ekran

D V

Microsoft ka prezantuar një kontrollues të ri për tastierën Xbox

D V

Intel zbulon detaje mbi gjeneratën e ardhshme të USB-C

D V

Emiratet e Bashkuara Arabe po përdorin dronë për të “krijuar” shi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...