Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Si duket i vetmi Porsche 911 i blinduar në botë?

Muzeu i Porsche strehon një model unik 911 nga gjenerata 996.

I vetmi, kaq i shkurtër dhe i lehtë për të përshkruar Porsche 911 Carrera është e blinduar.

Kah fundi i shekullit të 20-të, automjetet e blinduara ishin një mall i kërkuar, veçanërisht midis personave të famshëm dhe ‘sundimtarëve botërorë’, kështu që Porsche vendosi ta provonte veten edhe në atë fushë, transmeton Telegrafi.

Prodhuesi nga Stuttgart ka krijuar një koncept unik të modelit të blinduar 911 Carrera.

Porsche nuk zbulon emrin e klientit i cili kërkoi për blerjen e blinduar 911, por ata u siguruan që makina të duket si çdo automjet tjetër nga ajo gjeneratë.

Sidoqoftë, posa të hapni derën, mund të shihni se nuk është një kopje e zakonshme e modelit 911, sepse dritaret janë “të trasha” 2 centimetra në mënyrë që të ndalojnë plumbin dhe të mbrojnë pasagjerët në kabinën.

Në Porsche, në vend të pllakave të çelikut për mbrojtje, në trup u instalua një material i veçantë i përbërë, i cili thith sasi të mëdha të energjisë kinetike. Materiali është aq i rëndë sa çeliku, por është 15 herë më i fortë, sipas një video të postuar nga That Nine Eleven Guy.

E gjithë ajo forcë e blinduar ndikon ndjeshëm në mënyrën se si sillet makina në rrugë, sepse ende peshon tre tonë, të cilat duhet të mundësohen nga një motor standard M96 me gjashtë cilindra dhe 316 kuaj fuqi.

Porsche testoi rezistencën e blinduar dhe ata zbuluan se ajo gjithashtu siguron mbrojtje kundër 0,44 Magnum dhe municionit 9-milimetër në shumicën e vendeve në makinë.

Megjithatë, prodhimi i blinduar 911 Carerra do të ishte shumë i shtrenjtë, dhe nga ana tjetër, kërkesa për një model të tillë Porsche nuk ishte e madhe për ta bërë të vlefshme që kompania të hynte në atë segment të tregut.

Ky ekzemplar unik përfundimisht mbeti në shtëpi, në koleksionin e muzeut Porsche.

Postime të ngjashme

Harroni kamerat fikse, kërcënimi i vërtetë për shkelësit e trafikut vjen nga qielli

D V

McLaren më i fuqishëm kabriolet – 765LT Spider prodhon 765 kuaj-fuqi dhe lëviz me shpejtësi maksimale prej 330 km/h

D V

Honda NSX-R e rrallë do të dalë në ankand, çmimi fillon nga 346 mijë euro

D V

Tesla po e shtyn prodhimin e kamionit për vitin 2022

D V

Porsche 911 Carrera apo BMW M3 Competition?

D V

Kjo është marka e vetme që nuk po mendon për elektrizimin, dhe ka një arsye të fortë për këtë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...