Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Si duket një Peugeot në vlerë prej 66 mijë eurove?

Peugeot 508 PSE PHEV sportiv në Gjermani kushton më shumë se BMW M340i xDrive.

Në shtator 2020, Peugeot prezantoi makinën më të fuqishme të prodhimit në historinë e saj – modelin 508 PSE me 360 ​​kuaj fuqi (265 kW) dhe 520 Nm.

Kjo është makina më e fortë plug-in hibride nga ky prodhues francez dhe klientëve u ofrohen të dy versionet e trupit – sedan dhe kamionçinë, transmeton Telegrafi.

Peugeot 508 PSE mundësohet nga një motor benzinë ​​turbo me 4 cilindra 1.6 litra, e ndihmuar nga dy motorë elektrikë. Motori me benzinë ​​prodhon 200 kuaj fuqi (147 kW) dhe 300 Nm, motori elektrik i përparmë ka 110 kuaj fuqi (81,2 kW) dhe i pasmi me 113 kuaj fuqi (83 kW).

Një transmetim automatik me 8 shpejtësi përdoret për të transmetuar energjinë, dhe si sedan ashtu edhe kamionçina përshpejtohen në 100 km / orë në 5.2 sekonda.

Shpejtësia maksimale është e kufizuar në mënyrë elektronike në 250 km / orë, ose 135 km / orë nëse 508 PSE është vetëm me energji elektrike.

Energjia elektrike ruhet në një bateri me një kapacitet prej 11.5 kWh, dhe në mënyrën e drejtimit elektrik makina mund të kalojë deri në 42 km.

Katër muaj pas premierës, Peugeot 508 PSE arrin në sallonet evropiane dhe çmimi fillestar në Gjermani është 66,640 euro për një sedan dhe 67,940 euro për një kamionçinë.

Për krahasim, BMW M340 xDrive, i cili është në të njëjtën klasë me sedan francez, por edhe me një motor pak më të fuqishëm prej 374 kf (275 kW), kushton “vetëm” 63,000 euro.

Për të mos përmendur që kjo BMW përshpejton nga 0 në 100 km / orë në vetëm 4.4 sekonda.

Postime të ngjashme

Novitec ka përgatitur një Ferrari 812 GTS më të gjerë, më të ulët, më të shpejtë dhe madje më të fortë

D V

Audi Quattro prodhim i vitit 1980 shitet me çmim rekord, për 163.000 funte – ka vetëm 9.700 milje të kaluara në 30 vite “jetë”

D V

Lamborghini Miura, e cila ka kaluar më shumë se 40 vjet në garazh, do të dalë në ankand

D V

Veturat luksoze po shkatërrohen në “varrezat” kineze

D V

Domethënia e logos – Tesla!

D V

Golf GTI u shit për gati 45,000 euro

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...