Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Si e prodhoi Volkswagen një veturë ‘sekrete’ që sot arrin vlerën 150 mijë dollarë?

Volkswagen vendosi të përfundojë prodhimin e Beetle në Brazil në vitin 1986.

Prodhuar në fabrikën Anchieta, kjo makinë ishte udhëheqës i shitjeve në shumë shtete, përfshirë edhe Brazilin.

Përveç kur i erdhi momenti kësaj makine të  pensionohej, kjo fabrikë donte ti jepte një lamtumirë me një krijim të një versioni të veçantë të kufizuar dhe të numëruar për të festuar lamtumirën e saj, transmeton Telegrafi.

“Ndonjëherë avancimi teknologjik i një kompanie nuk është në atë që bën ajo, por në atë që nuk bën”, tha VW në njoftimin dhe kjo ishte cilësuar si Seria e Artë.

Kjo makinë nuk është për shitje dhe vetëm 22 qarkullojnë sot – pjesa tjetër janë vjedhur ose të shkatërruara.

Më i lakmuari kishte vetëm 130 kilometra dhe u ble në vitin 2018 – në një shkëmbim të rrallë duarsh – nga koleksionisti Adriano Cerrão, i cili pretendon të ketë paguar 100,000 dollarë për modelin.

Tashmë kjo makinë vlerësohet të kushtojë deri në 150 mijë dollarë.

Postime të ngjashme

Studimi: Veturat elektrike janë shumë më miqësore me mjedisin sesa motorët me djegie

D V

Ford Mustang E-Mach në Librin e Rekordeve Guinness

D V

Ford tërhoqi 775 mijë vetura për shkak të një problemi në timon

D V

Dorëzohet kopja e fundit e Bugatti Divos – çmimi kap shifrat e pesë milionë eurove

D V

Volkswagen Atlas Cross Sport GT me mbi 300 kuaj/fuqi

D V

Çmimet e gomave po rriten, ato së shpejti mund të jenë shumë më të shtrenjta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...