Agjencia Zhurnal.mk

Si e zhvilloi luftën kundër koronavirusit Singapori?

Singapori miratoi masa agresive që herët, duke përfshirë vendosjen e kontrolleve kufitare menjëherë pas fillimit të epidemisë në Kinë në janar. Përgatitja në kohë, testimi agresiv, gjurmimi i transportuesve dhe fati ndihmuan në kufizimin e ndikimit.

Avokatja singaporiane, Iman Ibrahim ishte duke shijuar pushimet e saj në dëborë në Itali, Zvicër dhe Austri këtë muaj, kur shpërthimi i koronavirusit në Evropë befas e ktheu udhëtimin në një garë për t’u kthyer në shtëpi. Me kufijtë dhe turizmin malor që u mbyll, edhe fluturimi i saj për në Singapor u anulua, ajo u nis me makinë për në Gjermani dhe kapi një avion çfarëdo, që të mund të kthehej në shtetin e Azisë jug-lindore.

“Situata po ndryshonte çdo orë… por pasi kthehesh në Singapor, e di se gjithçka është efikase dhe do të kujdesen për ty”, tha ajo.

Zonja Ibrahim nuk e dinte se sa fat kishte ajo që u kthye në shtëpi në qytet, një qendër financiare ndërkombëtare e njohur për qeverinë e saj gati-autoritare, por efektive. Tri ditë pas kthimit të saj, ajo rezultoi pozitive për koronavirusin.

Singapori raportoi dy vdekjet e para nga patogjeni vetëm këtë fundjavë, pavarësisht se ishte një nga vendet e para që u godit nga epidemia jashtë Kinës dy muaj më parë. Kjo e ka bërë atë një nga vendet më të sigurta në botë për pacientët e prekur nga COVID-19, i cili tashmë ka vrarë më shumë se 15,000 njerëz në nivel global.

Suksesi i qytetit në trajtimin e shpërthimit, i atribuohet shpejtësisë së qeverisë në vendosjen e kontrolleve kufitare, menjëherë pasi shpërtheu sëmundja për herë të parë në Kinë, gjurmimit të përpiktë të personave të infektuar, testimit agresiv, një strategjie të qartë të komunikimit publik dhe pak fat.

“Nuk ka asgjë që ata duhet të bëjnë ndryshe”, -tha Ying-Ru Jacqueline Lo, përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetit në Malajzi, Brunei Darussalam dhe Singapor.

Pas kontrollit të infeksioneve të para, Singapori tani përballet me një valë të dytë të rasteve nga udhëtarët që kthehen, siç është zonja Ibrahim. Autoritetet shtrënguan kufizimet e udhëtimit dhe masat për distancimin shoqëror, pasi numri i çështjeve u dyfishua në 455 në javën e kaluar. Megjithatë, shumë analistë besojnë se Singapori do të mbajë gjithashtu nën kontroll valën e dytë.

Disa nga avantazhet e qytet-shtetit në përballjen me shpërthimin, janë të vështira për vendet më të mëdha perëndimore të përsëriten, siç është popullsia e tij e vogël prej 5.7 milionësh. Singapori mësoi gjithashtu nga përvoja e tij me SARS në 2003-shin, që e detyroi të forcojë sistemin e kujdesit shëndetësor.

Por i ngjashëm me disa fqinjë të Azisë, si Tajvani, Koreja e Jugut dhe Hong Kongu, të cilët gjithashtu kanë arritur të ngadalësojnë normat e infeksionit, shembulli i Singaporit mund të përmbajë mësime për SHBA-në dhe Europën, të cilat janë përfshirë keq nga virusi.

Sapo informacioni për sëmundjen doli nga Wuhan, qyteti në qendër të shpërthimit të Kinës, Singapori filloi përgatitjet duke rritur kapacitetet laboratorike për testime masive dhe duke zhvilluar kompletet e veta të testimit. Ky shihej si një mjet i dobishëm për të izoluar infeksionet dhe për të mos mbingarkuar spitalet, një problem me të cilin përballen vendet si Italia.

Sipas ministers së shëndetësisë, deri më 20 Mars, Singapori kishte kryer 38,000 teste ose rreth 6.800 ekzaminime për 1 milion njerëz. Kjo normë tejkaloi Korenë e Jugut për testime të shpejta dhe të gjera, e cila kishte administruar rreth 6,100 teste për 1 milion njerëz, në të njëjtën kornizë kohore.

Ekziston një shkallë më e lartë e pranimit të monitorimit nga shteti. Kjo i bën disa nga metodat më invazive për gjurmimin e kontaktit më të lehtë.

“Ne kemi shfrytëzuar kohën që na dha Kina me mbylljen e saj masive për të rafinuar vërtet gatishmërinë tonë”, -tha Dale Fisher, profesor i sëmundjeve infektive në Universitetin Kombëtar të Singaporit. “Në kohën kur ne patëm një nga rastet tona, ne kemi qenë në gjendje të bëjmë teste dhe brenda një jave, testet ishin në dispozicion në të gjitha spitalet kryesore.”

Disa ekspertë thonë se edhe fakti që shumica e pacientëve në qytet kanë qenë nën moshën 65 vjeç, shpjegon numrin e ulët të vdekjeve.

Por Leo Yee Sin, drejtoreshë ekzekutive në Qendrën Kombëtare të Sëmundjeve Infektive, që u krijua pas SARS, tha: “Unë nuk e konsideroj me fat. Ne thjesht po japim më të mirën e kujdesit kritik për ata që preken.”

Komuniteti i biznesit të vendit gjithashtu lëvizi shpejt. Menjëherë pasi Singapori raportoi rastet e para, bankat ndanë ekipet e tyre midis zyrave, punëve të shtëpisë dhe kateve të tregtimit të urgjencës, shumë prej të cilave ishin në një zonë industriale në perëndim pranë aeroportit Changi të qytetit.

Por ndërsa masat e qeverisë për të përmirësuar valën e parë të infeksioneve ishin efektive, ato gjithashtu ngritën pyetje në lidhje me pushtimin e shtetit. Kamerat e vëzhgimit, oficerët e policisë dhe ekipet e gjurmimit të kontaktit kanë ndihmuar qeverinë të gjejë 7,957 kontakte të ngushta të rasteve të konfirmuara, të cilët të gjithë janë karantinuar.

Qeveria filloi të premten TraceTogether, një aplikacion që përdor Bluetooth-in për të regjistruar distancën midis përdoruesve dhe kohëzgjatjen e takimeve të tyre. Njerëzit pranojnë të japin informacionin, i cili është i koduar dhe fshirë pas 21 ditësh, te Ministria e Shëndetësisë. Departamenti mund të kontaktojë përdoruesit në rast të “kontaktit të mundshëm” me një individ të infektuar.

Pse perëndimi do të goditet më shumë nga koronavirusi?

“Ekziston një shkallë më e lartë e pranimit të monitorimit nga shteti,” -tha Chong Ja Ian, profesor i asociuar i shkencave politike në NUS. “Kjo i bën më të lehta disa nga metodat më tërheqëse për gjurmimin e kontaktit.”

Qeveria ka përdorur gjithashtu një ligj të ri të fortë mbi lajmet false, për të korrigjuar dezinformatat në postimet në lidhje me koronavirusin. Edhe pse Singapori ka qenë i suksesshëm deri më tani, beteja është shumë larg. Për t’u marrë me një valë të dytë të mundshme të infeksioneve, qeveria ndaloi të dielën vizitorët afatshkurtër të hynin ose të kalonin brenda vendit. Banorët e kthyer do të duhet t’i nënshtrohen karantinës për 14 ditë në shtëpi ose të rrezikojnë një gjobë deri në 6.900 $ dhe/ose gjashtë muaj burg.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...