Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Si është të jetosh në Cameron Airpark të Kalifornisë, e krijuar për pilotët – shtëpitë e të cilëve kanë hangarë si garazhe

Kur periferitë u krijuan në SHBA pas Luftës së Dytë Botërore, ato u krijuan për të qenë një arratisje nga dendësia urbane, një mënyrë për familjet amerikane për të filluar një jetë të re të pasluftës dhe një utopi për pronarët e makinave.

Një periferi në Kaliforni e çoi atë një hap më tej, duke krijuar një komunitet fluturimi në qendër përreth një aeroporti për pilotët dhe entuziastët e aviacionit të cilët mund të ruanin avionët e tyre në shtëpi.

Cameron Airpark Estates, e cila është pjesë e Cameron Park dhe afër Sacramento, Kalifornia, është një vend banimi ku pronarët e shtëpive kanë hangarë dhe ku avionët në rrugë janë po aq të zakonshëm sa makinat, transmeton Telegrafi.

I ndërtuar në 1963 së bashku me Aeroportin e Cameron Park, vendi sot strehon 124 shtëpi.

Rrugët në lagje janë 100 metra të gjera, të dizajnuara në mënyrë që pilotët të mund të lëvizin me aeroplanët e tyre nga aeroporti në pragun e tyre të shtëpisë.

Menaxheri i Aeroportit të Cameron Park, Kevin Cooksy, i tha Insajderit se rrugët e këtij vendi janë në të vërtetë më të gjera se pista e aeroportit, pasi ato janë të dizajnuara për avionë dhe makina të kalojnë njëra pranë tjetrës në mënyrë të sigurt, ndërsa pista duhet të ketë vetëm avionë që shkojnë në një drejtim.

Çudira të tjera unike në një lagje të krijuar për pilotët janë që shenjat e rrugëve dhe kutitë postare janë ndërtuar jashtëzakonisht ulët, në më pak se 3 metra, në mënyrë që ata të mos priten nga krahët e avionëve dhe që emrat e rrugëve të gjitha të kenë temën e duhur të aviacionit, nga Boeing Road në Cessna Drive.

Banorët me aeroplanë gjithashtu kanë telekomandë të ngjashëm me klikuesit e dyerve të garazhit që i lejojnë ata të hapin portat elektrike në aeroport dhe të vijnë e të shkojnë siç dëshirojnë.

“Të zbresësh në aeroportin [e rregullt] nga këtu është rreth një orë, dhe pastaj duhet të presësh dhe të kalosh nëpër proceset tjera që i kanë aeroportet, si kontroll e shumë gjëra të tjera. Këtu, ju hapni derën e garazhit dhe ju ndezni avionin, zbritni poshtë deri në pistë ngriteni”, tha Daniel Kurywchak. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Hapën themelet e një ndërtese, banorët e një fshati në Indi gjetën një enë të mbushur me stoli ari dhe argjendi – por gëzimi i tyre zgjati shumë pak

S.B.

Mësim në plazh për nxënësit në Spanjë

S.B.

Stërvitësi vritet nga ariu i cirkut pasi harroi të hiqte maskën e koronavirusit në kafazin e tij

S.B.

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...