Si policia kufitare amerikane po i kap emigrantët?

Al Jazeera dhe Reuters filmuan policinë kufitare amerikane duke gjuajtur emigrantët nga Haiti të cilët kaluan kufirin SHBA-Meksikë. Pamjet, të cilat ngritën një stuhi të madhe në publikun amerikan, tregojnë kalin e një oficeri që pothuajse përplaset me një prej emigrantëve që bie përsëri në lumin Rio Grande.

Sekretarja për shtyp e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Shtëpia e Bardhë po kërkonte më shumë informacion në lidhje me videot “e tmerrshme”, por shtoi se “ajo mendon se askush që e pa atë video nuk do të mendonte se ishte e pranueshme ose e përshtatshme”, raporton cnn.

Pamjet e Reuters tregojnë policinë duke përdorur rripat ndërsa emigrantët kaluan kufirin në bregun amerikan të Rio Grande.

Pamjet e Al Jazeera tregojnë një polic mbi kalë duke rrotulluar një lasso pranë një grupi emigrantësh. Menjëherë pas kësaj, një individ tjetër mbi kalë dëgjohet duke u bërtitur emigrantëve, duke u thënë atyre “A i përdorni gratë tuaja? Kjo është arsyeja pse vendi juaj është i ndyrë, sepse ju po përdorni gratë tuaja për këtë”.

Skena u zhvillua pranë një kampi të mbushur me njerëz në Del Rio, ku mijëra emigrantë, përfshirë familjet, gratë shtatzëna dhe foshnjat, u mblodhën nën urën Del Rio. Ata flenë në pisllëk, të rrethuar nga grumbuj plehrash, nuk kanë shumë ushqim dhe ujë, por shpresojnë që patrulla kufitare amerikane ta sigurojë këtë.

Të hënën, gazetarët i kërkuan sekretares së shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki që të komentonte rastin, dhe ajo e quajti atë “të tmerrshme për ta parë”.

Sekretari i Sigurisë Kombëtare, Alejandro Mayorkas, duke folur në një konferencë shtypi pranë kufirit të hënën, mbrojti përdorimin e patrullave të kuajve, por tha se departamenti do të hetojë situatën.

Shumë haitianë aktualisht në kufi besohet se kanë jetuar në Amerikën e Jugut pas tërmetit të vitit 2010 në Haiti, por haraçi ndaj pandemisë coronavirus në rajon inkurajoi migrimin në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara.

Haiti gjithashtu pësoi një tërmet në gusht që rezultoi në më shumë se 2,000 vdekje dhe mijëra të plagosur, si dhe vrasjen e presidentit Jovenal Mois në korrik. Për këto arsye, më shumë se 50 ligjvënës demokratë i bënë thirrje administratës së presidentit amerikan, Joe Biden në një letër në fillim të këtij muaji për të ndaluar dëbimet në vend.

Related posts

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Redaksia

Talebanët drejt kontrollit të plotë të Afganistanit! Ambasada amerikane nis evakuimin e stafit

Redaksia

Ndërron jetë Donald Rumsfeld, ish-sekretari i mbrojtjes i SHBA-së

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More