Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Si ta ngrini qumështin në mënyrë të shëndetshme?

Ndonjëherë ndodh që të shkojmë në vikend dhe ta teprojmë me blerjen e qumështit, andaj do të jetë ideale ta ngrimë dhe ta kthejmë sërish në shtëpi. Mirëpo, a mund ta bëjnë ngrirjen në mënyrë të sigurt?

Gjykuar sipas konkluzioneve të DCNI-së është e mundshme, mirëpo nevojiten masa të caktuara kujdesi.

Më e rëndësishme është të mbahet në mend që qumështi mund të ngrihet vetëm nëse ende është brenda afatit të tij të qëndrueshmërisë.

Nëse e keni hapur qumështin dhe kanë kaluar disa ditë – mos e ngrini. Qumështi nuk bën të ngrihet në shishe, sepse qumështi zgjerohet dhe shishja mund të plasë. Ndërsa qumështi, kur është i ngrirë, ndryshon ngjyrën në të verdhë prandaj mos u frikësoni dhe mos e hidhni gjithë shishen.

Po ashtu, qumështi shumë i yndyrshëm nuk do të ngrihet mirë, sepse ka përqindje të madhe yndyre dhe yndyrat kërkojnë temperaturë më të ulët se ajo që mund të arrihet zakonisht në frigorifer me ngrirje të thellë.

Postime të ngjashme

Dieta me kastravecë/ Çfarë duhet të dini rreth vlerave të saj?

D V

Parandaloni plakjen e lëkurës dhe humbjen e shikimit me këtë frut të shijshëm veror

D V

Fruta e ëmbël dhe me lëng mund të lehtësojë inflamacionin, të ulë kolesterolin dhe presionin e gjakut

D V

Kjo shenjë e demencës mund të shfaqet 16 vjet para diagnozës

D V

Pijet që përmirësojnë shëndetin e zemrës

D V

Tri ilaçe befasuese në shtëpi për dhimbjet e këmbëve që qetësojnë dhimbjet shpejtë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...