Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Si të jetojmë më gjatë: Çaji me një fetë limoni mund të bëj mrekulli

Kur bëhet fjalë për të jetuar një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme, përgjigjja nuk do të thotë të presësh disa nga argëtimet më të këndshme.

Shpesh, mund të shkoj deri te marrja e zakoneve të thjeshta të tilla si pirja e çajit tuaj të preferuar dhe shtimi i një fete limoni për të luftuar sëmundjet, për të rritur imunitetin, për të zvogëluar rrezikun e kancerit dhe për të zgjatur jetëgjatësinë e dikujt.

Egjiptianët e lashtë besonin se ngrënia e limonëve dhe pirja e lëngut të limonit ishin mbrojtje efektive kundër një shumëllojshmërie helmesh.

Kërkimet moderne kanë provuar që kjo është e vërtetë. Limonët janë zbuluar të kenë veti të forta antibakteriale, antivirale dhe forcuese të imunitetit.

Lëngu i limonit është gjithashtu një ndihmë detektive dhe pastruese e mëlçisë. Limonët përmbajnë shumë substanca, veçanërisht acid citrik, kalcium, magnez, vitaminë C dhe bioflavonoide që luftojnë infeksionin dhe rrisin jetëgjatësinë.

Shtimi i një fete limoni në çajin tuaj sjell shumë përfitime shëndetësore. Një studim zbuloi se agrumet rrit aftësinë e trupit për të thithur antioksidantë në çaj me rreth 80 për qind. Pirja e ujit të nxehtë, mjaltit dhe lëngut të limonit ka qenë e njohur për të ulur ethet.

Postime të ngjashme

Shenjat fillestare të sklerozës

D V

Mjekja paralajmëron të mos merrni aspirinë pa recetë mjekësore – mund të lindin komplikime serioze

D V

Truri është në gjendje të formojë lidhje të reja midis qelizave të veta

D V

Reagimi i organizmit tonë kur nuk jemi aktivë sa duhet

D V

Të moshuarit duhet të ndjekin këtë dietë popullore për të shtuar vite në jetën e tyre

D V

Ndikimi i konsumit të mishit në jetëgjatësi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...