Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Si të parandaloni hyrjen e merimangave në shtëpi gjatë kësaj vjeshte

Zhurnal Ads

Nëse keni frikë nga merimangat, sigurisht që keni kaluar shumë mbrëmje duke kërkuar në internet se si t’i parandaloni ato që të hyjnë në shtëpinë tuaj.

Me ndihmën e tre recetave që sjell portal arbresh.info ju do t’ia dilni t’i mbani larg ato.

Në një studim të botuar në Journal of Economy Entomology gjatë vitit të kaluar u testuan tre ilaçe natyrore, që si përbërës kishin vaj limoni, mente dhe aromë gështjenje të egër. Këto përbërës kishin efekt në zmbrapsjen e merimangave femra.

Studiuesit kanë vërejtur se vaji i limonit përmendet më shpesh në Google, por ata nuk kanë gjetur prova se prek merimangat. Sidoqoftë, vaji i mentës tregoi efekte të neveritshme në dy nga tre speciet e merimangave, duke i detyruar ata në më shumë se 75 përqind të testeve. Në një masë më të vogël, gështenjat e egra gjithashtu patën një efekt të butë neveritës në dy specie merimangash.

Nga ana tjetër, nxënës të shkollës nga Britania e Madhe fituan çmimin e Shoqatës Mbretërore Kimike për kërkime nëse merimangat drejtohen vërtet nga gështenja të egra. Sipas eksperimentit të tyre të vogël, teoria e gështenjës ishte e pakuptimtë sepse merimangat nuk treguan absolutisht asnjë shenjë frike.

Përkundër kësaj, ekzistojnë edhe disa zgjidhje të tjera.

Macet bëjnë një punë të madhe në gjuetinë dhe ngrënien e merimangave. Me kusht që merimanga të mos jetë një specie helmuese vdekjeprurëse, është shumë e rrallë që macja juaj të sëmuret nga merimanga.

Pastrimi i rregullt i shtëpisë mund t’ju ndihmojë të mbani nën vëzhgim merimangat, pa marrë parasysh sa e mërzitshme mund të tingëllojë. Thjesht duke fshirë me vakum ose duke fshirë pluhurin nga dyshemeja dhe qoshet, ju mund të hiqni foletë dhe thërrimet e tyre që mund t’i nxjerrin ato.

Një formë tjetër për të parandaluar hyrjen e merimangave në shtëpi është mbyllja e mureve të plasaritur. Mbani dritaret dhe dyert të mbyllura për aq kohë sa të jetë e mundur.

Vlen të kujtohet se vetëm një numër i vogël prej 43 mijë llojeve të merimangave janë të rrezikshme.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

IA identifikon më shumë se 100 000 kratere hënore

S.B.

Vajza izraelite që shoqërohet me gjarpër

admin

​Nëse planifikoni të udhëtoni në Gjermani mbani në mend këto 9 gjëra të pazakonta

admin

Një 12-vjeçar në Malajzi filmohet duke drejtuar vetë një cisternë të madhe karburanti

admin

Harbin, hapet parku “Bota e dëborës”

R ZH

Sonda hënore “Chang’e-5” kthehet në Tokë, sjell me vete dheun hënor

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...