Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Si t’i trajtoni sinuset në ditët e dimrit

Inflamacioni shkakton ënjtje të mukozës së sinusit, dhe mund të jetë bakteriale, virale, apo edhe kërpudhore.

Sinuset paranazale janë zgavra në kockat e kokës, të cilat janë formuar për shkak të drejtësisë së Homo sapiens gjatë evolucionit dhe ecjes së tij të drejtë. Këto zgavra janë të mbushura me ajër dhe të veshura me mukozë të frymëmarrjes, njësoj si në hundë dhe mushkëri.

Sinuset, për shkak të rreshtimit të mukozës së frymëmarrjes, kanë kryesisht një funksion të frymëmarrjes. Përmbajtja e sinuseve kullohet përmes hapjeve të sinuseve në hundë dhe kullohet nga jashtë ose drejt fytit dhe faringut. Inflamacioni shkakton ënjtje të mukozës së sinusit, dhe mund të jetë bakteriale, virale, apo edhe kërpudhore.

Simptomat më të zakonshme janë presioni në kokë dhe dhimbja e kokës, shkarkimi i bollshëm nga hunda dhe prapa hundës, dhe në inflamacion të rëndë, ethe. Nëse ka një sekretim purulent, kjo tregon se mund të jetë një inflamacion bakterial. Një shkarkesë e përgjakshme nga hunda gjithashtu flet për inflamacion dhe e gjithë zgavra e hundës duhet të shqyrtohet në më shumë detaje, mundësisht me fibra optike.

Shpesh, për shkak të hiper-reaktivitetit të mukozës së hundës ndaj stimujve të jashtëm, të tilla si alergji, ndryshime të temperaturës, ndodhin simptoma të ngjashme me inflamacionin klasik (dhimbje koke dhe presion). Kjo nuk do të thotë domosdo se gjendja është infektive, por që ka pasur ënjtje të mukozës me bllokim të kanaleve eksretuese nga sinuset në hundë.

Këto janë problemet më të zakonshme të sinusit dhe shpesh ngatërrohen me pezmatimet klasike dhe trajtohen padrejtësisht me antibiotikë. Qëllimi i terapisë së sinusitit është gjithmonë t’i shtrydhni ato, të mos keni sekrecione inflamatore në zgavrat e sinusit, të mbani frymëmarrjen përmes hundës siç duhet.

Çdo njeri mund të jetë më i ndjeshëm në disa pjesë të trupit ndaj sëmundjeve të ndryshme. Me problemet e sinusit, ekziston një tendencë që mukoza e hundës të fryhet, duke bllokuar kështu hapjet e sinusit dhe duke prodhuar mukus të akumuluar në sinus. Nëse bakteret që janë vazhdimisht në sistemin e frymëmarrjes shumëzohen, mund të ndodhë inflamacion bakterial dhe nëse ka ndodhur një infeksion i virusit, simptomat janë të ngjashme.

Nëse jeni të prirë për inflamacion të hundës dhe sinuseve, disa masa mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të inflamacionit:

1. Ulni mundësinë e infektimit të frymëmarrjes

2. Shmangni dhomat e tymosura dhe ajrin e ndotur

3. Kushtojini vëmendje lagështisë në dhomat ku qëndroni

4. Kufizoni konsumin e alkoolit

Disa masa mund të ndihmojnë në lehtësimin e shqetësimit:

inhalimet e hundës, aplikimi i kompresave të ngrohta, marrja e bollshme e lëngjeve dhe shmangia e konsumit të alkoolit/KsP.

Postime të ngjashme

Tymosja e tepruar e marihuanës ju bën ‘dështak’

Dafina Vidishiqi

Si të lehtësoni dhimbjet e kockave dhe nyjeve?

Lea Muslija

Si ndikojnë temperaturat e larta tek personat që kanë probleme me tensionin e gjakut?

Lea Muslija

Higjienë orale me aparate fikse ortodonte

Zekirija Haxhiu

Ushqimet që mund të ngadalësojnë progresin e humbjes në peshë

Dafina Vidishiqi

Gabimet që ju plakin më shpejt

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...