Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

“Siddhartha” në ujërat e filozofisë hinduiste

Me autor shkrimtarin gjerman Herman Hesse, “Siddhartha” është një roman i cili u botua në vitin 1922 dhe i njëjti u shkrua fillimisht në gjermanisht, por më pas u përkthye edhe në anglisht gjatë vitit 1951.

“Siddhartha” u shkrua pasi Hesse bëri një udhëtim në Indi dhe u magjeps me botën e misticizmit lindor, dhe është një histori me tekste të shkurtra të një marrëdhënie baba-bir bazuar në jetën e hershme të Gautama Buda.

Që nga dalja e tij, libri ka marrë shumë vlerësime kritike dhe është përshtatur në dy filma të ndryshëm, i fundit nga të cilët ishte një film i zhanrit surrealist.

Referencat për librin janë ende të pranishme në kulturën e përditshme, pasi është referuar në shumë këngë dhe shfaqje televizive deri në vitin 2014. Është mesazh i qëndrueshëm i paqes dhe iluminizmit që akoma godet një kulturë të shekullit XXI. Romani ka të bëjë me kërkimin gjatë gjithë jetës për iluminizmin nga një burrë i quajtur Siddhartha.

Siddhartha jetoi në Indinë e lashtë, para lindjes së Krishtit dhe gjatë jetës së Buda Gautama.

Si i ri, Siddhartha largohet nga manastiri i babait të tij Brahmin për të kërkuar zbulimin e vetes me një sekt priftërinjsh të quajtur Samanas. Së shpejti duke mësuar se ai nuk dëshiron të jetë një Samana, Siddhartha dhe shoku i tij më i mirë Govinda, udhëtojnë në një qytet afër për të takuar Budën. Govinda vendos të bashkohet me Budën si një dishepull, por Siddhartha nuk e zgjedh. Ai udhëton i vetëm në një qytet, duke takuar një Ferryman të mirë gjatë rrugës. Në ditën e parë të Siddhartha në qytet ai takon një kurtizane të bukur të quajtur Kamala dhe të dy fillojnë një marrëdhënie. Siddhartha merr një punë nga një tregtar dhe me kalimin e viteve bëhet një njeri i pasur. Sidoqoftë, ai zhgënjehet me jetën e tij dhe ndjen se është hedonist. Ai së shpejti largohet nga qyteti pa paralajmërim dhe takohet me Ferryman përsëri.

Siddhartha bëhet një Ferryman vetë, derisa një ditë Kamala e gjen atë aksidentalisht dhe e informon se djali i ri që ajo ka me të është djali i tij. Kamala së shpejti vdes dhe Siddhartha merr për të rritur djalin e tij. Por kur djali ikën përsëri në qytet, Siddhartha e kupton se duhet ta lejojë djalin të jetojë jetën e tij. Ai arrin ndriçimin pasi e kupton këtë dhe jeton pjesën tjetër të jetës së tij si një i urtë e i mençur.

Postime të ngjashme

Inaugurohet biblioteka e Nju Jorkut

Lea Muslija

Mjeshtri shqiptar që bën drurin të nxjerrë tinguj në skenat e mëdha botërore

Lea Muslija

Në Tetovë u mbajt edicioni VIII i manifestimit kulturor “LIDHJA NA BASHKON”

R Zh

“Pikaso dhe Ajnshtajn në një bar në Paris”, çelet sezoni artistik teatror në Teatrin Metropol

Lea Muslija

“Chopin Piano Fest”, sjell në Prishtinë pianistin hungarez

Lea Muslija

Geer me mesazh për mbrojtje të pasurisë natyrore dhe kulturore në Ohër

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...