Sidnej i jep fund izolimit 106-ditor

Qyteti australian Sidnej i ka dhënë fund izolimit të ashpër katërmujor, si masë për luftim të koronavirusit.

 

Qyteti më i madh në Australi, ka qenë në izolim për 106 ditë, teksa është përballur me variantin Delta të koronavirusit.

Uellsi i Ri Jugor ka raportuar 496 infektime të reja më 11 tetor dhe shkalla e vaksinimit ka arritur në mbi 70 për qind për qytetarët mbi moshën 16-vjeçare.

“Është ditë e madhe për shtetin tonë”, ka thënë kryetari i Uellsit të Ri Jugor, Dominic Perrottet.

“Pas 100 ditëve me gjak, djersë dhe asnjë birrë, ne ja dolëm”.

Disa kufizime për organizime masive vazhdojnë të zbatohen, dhe shkollat ende nuk janë rihapur plotësisht.

Asociacioni Mjekësor Australian ka bërë thirrje për hapje graduale, për të parandaluar mbushjen e spitaleve me raste të reja të infektimit.

Si Australia, ashtu edhe Zelanda e Re, kanë marrë masa agresive për ta luftuar pandeminë, çka ka rezultuar me rënie modeste të shkallës së infektimit dhe vdekshmërisë.

Related posts

Italia në kërkim të refugjatëve afganë që bashkëpunuan me italianët

D V

Zbulohet një mutacion i ri i Covid-19; Ja çfarë dihet për të deri tani sipas OBSH

D V

Vaksina Johnson&Johnson efektive kundër variantit Delta

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More