Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Silva: Prioritet bisedimet me Shkupin dhe Tiranën

Lisabon, 9 janar – Hapja e bisedimeve me Shkupin dhe Tiranën mbetet njëra nga prioritetet e presidencës portugeze, për çka Lisbona zyrtare  do të bëjë çmos që të organizohet  konferenca e parë ndërqeveritare me këto dy vende,  thotë minsitri i jashtëm i Portugalisë, Augusto Santos Silva.

Në brifingun online  me gazetar, minsitri portuges vlerëson se RMV dhe Shqipëria kanë mbaruar detyrat e tyre dhe tani duhet të veprojë BE.  

“Tani kemi situatë të re – çështjet e parashtruara nga Bullgaria. Qëllimi im është të bisedojë intenzivisht me  qeveritë, edhe të RMV-së edhe të Bullgarisë. Është shumë me rëndësi të dëgjohen me kujdes argumentet e  palës tjetër. Kur të bëhet kjo, lehtë mund të kuptohet se ekziston bazë e përbashkët mbi të cilën  mund të punohet.”, tha Augusto Santos Silva, ministër i Punëve të Jashtme të Portugalisë.

Postime të ngjashme

Petrovska: Nuk ka mbikëqyrje mbi punën e sistemit për përgjim

T E

Qeveria: Nuk ka kërkesë nga Bullgaria që komuniteti etnik bullgar të përfshihet në Kushtetutë

T E

Filipçe: E ndjekim situatën, javën e ardhshme do të vendosim se a nevojiten masa resteriktive shtesë

T E

Komisioni për mbrojtje dhe siguri debaton mbi Ligjin për shtetësi, ja qëndrimet

T E

Deputeti Rexhepi takon kreun e Sarajit, Bexhetin: Diskutohet ndërtimi i urës në Llokë

T E

PE kërkon që Shkupi dhe Tirana të fillojnë negociatat, vazhdimin e luftës kundër korrupsionit dhe reformat

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...