Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Sinani: Regjistrimi i popullsisë peng i frikës nga numri i shqiptarëve

Shkup, 18 janar, Zhurnal.mk – Arsim Sinani, drejtues i Qendrës për studime ndërkombëtare dhe hulumtime ballkanike, thotë për Radion Evropa e Lirë se regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut mbetet peng i frikës nga numri i shqiptarëve.

“Përplasjet mes partive maqedonase lidhur me regjistrimin nuk janë çështje e parimeve, por janë çështje të diskriminimit, përkatësisht se cila do të arrijë të diskreditojë më shumë palën tjetër, këtu mendoj palën shqiptare, që të mund të regjistrohet.

Mendoj se pa u reformuar Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë dhe VMRO-DPMNE-ja dhe një herë e përgjithmonë ta heqin nga koka se shqiptarët janë aq apo kaq e se mund t’ua rrezikojnë këto numra (përbërja e shqiptarëve) do të kisha thënë në thonjëza “të ardhmen e tyre”, mendoj se shumë vështirë do të mund të ecet përpara”, thotë Sinani.

Postime të ngjashme

Çkatroski: Zaev po punon me inercion ndaj problemeve me Bullgarinë

Z H

Snopçe: Shumica qeveritare nuk mund të sigurojë kuorum, do të mbështesim çfarëdo lloj interpelance

Z H

Boban Iliç vetëdorëzohet, do të vuaj vetëm 3 vjet burg

R Zh

Takim i ministrit Spasovski me ambasaorin çek Mirosllav Toman

R Zh

7 të vdekur dhe 726 raste të reja me Covid 19 në Maqedoni

Z H

Petkovski: Pasi Radev reagoi ashtu, mendova se ju kemi shpallur luftë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...