Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sindikalistët thërrasin në protestë, të drejtat shkelen edhe në kohë pandemie

Shkup, 13 prill – Zhurnal – Konfederata e Sindikatave të Lira (KSL) u ka bërë thirrje të gjithë anëtarëve të vet dhe luftëtarëve për drejtësi sociale, ti bashkohen protetës së qetë të cilën e kanë thirrur për më datën 15 prill, me ç‘rast do të defilojnë  para Kuvendit dhe Qeverisë, shkruan Zhurnal.

 Organizatori i protestës sqaron se shprehja e revoltës do të bëhet me defilim automjetesh, me qëllim të repektimit të masave për mbrojtje nga virusi Korona, duke ruajtur kështu shëndetin e pjesëmarrëve.

“Thekojmë se KSL në periudhën e kaluar është orvatur të vëndosë një dialog social me ërfaqësuesit e organeve shtetërore, me qëllim të kapërcimit të problemeve që prekin punëtorët, dhe njëkohësisht të ngrejmë zërin për mosrespektimin e ligjeve dhe të marrëveshjeve kolektive të cilat në vazhdimësi shkelen. Njëkohësisht, bëjmë me dije se të drejtat e punëtorit janë duke u shkelur edhe gjatë pandemisë, në të cilën njerëzit ndodhen në një situatë të rënduar ekonomike dhe shëndetësore”, thonë nga KSL.

Postime të ngjashme

Lajçak: Shkupi ka përmbushur detyrimet, është radha e Brukselit

R Zh

Agjenda kryeministrit Zaev: Takime pune në Bruksel, Madrid dhe Athinë

R Zh

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...