Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Sindikata e Arsimit nuk përfill vendimin e Qeverisë: E hëna do të jetë ditë pushimi për shkollat

Zhurnal Ads

Qeveria e Republikës së Kosovës ka sqaruar opinionin publik të premten se dita e hënë, 30 nëntor, do të jetë ditë e rregullt e punës, por Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBASHK) ka njoftuar se institucionet arsimore në Kosovë nuk do të përfillin e vendimin e kryeministrit Hoti, por të  ditë puhimi për nder të festave të 28 Nëntorit.

Sindikalistët e arsimit thonë punëtorët e arsimit  dhe nxënësit e meritojnë dhe duhet të pushojnë  të hënën për ta ndjerë sado pak atmosferën festive e për të lartësuar kujtimin  për heronjtë e dëshmorët e kombit, që i sollën lirinë këtij trualli.

SBASHK-u përmes një komunikate, thotë se “duke u bazuar në konsultimet dhe kërkesat e anëtarësisë  kujton se me kalendarin për këtë vit shkollor dita e hënë e 30 nëntorit është ditë pushimi dhe apelon te  punëtorët  e arsimit , që të martën me energji të reja dhe në shenjë të lartësimit të kujtimit për flamurin kombëtar, komandantin legjendar Adem Jashari e heronjtë e dëshmorët tjerë të kombit ta vazhdojnë betejën për dituri të reja dhe për përfundimin me sukses të gjysmëvjetorit të parë sipas  Kalendarit të MASH për këtë vit shkollor”.

“Të premten punëtorët arsimor në fillimet e  orëve  të  para të mësimit kanë bashkëbiseduar me nxënësit për 28 Nëntorin e flamurit kombëtar dhe të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe pastaj kanë treguar se bazuar në Kalendarin për këtë vit shkollor, aprovuar nga MASH e hëna është ditë pushimi dhe kështu edhe do të jetë”, thuhet në njoftim, përcjell Telegrafi.

SBASHK thotë se “apeli a vendimi që të hënën të punohet në emër të solidaritetit me punëtorët  shëndetësor le të përdorët për ndonjë herë e për ndonjë festë tjetër e jo për festën  e madhe të flamurit kombëtar”.

“SBASHK-u kujton se me punëtorët e arsimit janë solidarizuar që moti me mantelbardhët dhe me policinë  duke mbajtur procesin mësimor në kushte tepër të rënduara e duke u përballur me Covidin me masa modeste mbrojtëse. Punëtorët e arsimit  dhe nxënësit e meritojnë dhe duhet të pushojnë  të hënën për ta ndjerë sado pak atmosferën festive e për të lartësuar kujtimin  për heronjtë e dëshmorët e kombit, që i sollën lirinë këtij trualli”.

“SBASHK duke u bazuar në konsultimet dhe kërkesat e anëtarësisë  kujton se me kalendarin për këtë vit shkollor dita e hënë e 30 nëntorit është ditë pushimi dhe apelon të  punëtorët  e arsimit, që të martën me energji të reja dhe në shenjë të lartësimit të kujtimit për flamurin kombëtar, komandantin legjendar Adem Jashari e heronjtë e dëshmorët tjerë të kombit ta vazhdojnë betejën për dituri të reja dhe për përfundimin me sukses të gjysmëvjetorit të parë sipas  Kalendarit të MASH për këtë  shkollor. SBASHK-u ua uron punëtorëve të arsimit dhe gjithë popullit shqiptar kudo është festën e madhe të flamurit tonë  kombëtar”, thuhet në njoftim.

Qeveria e Republikës së Kosovës ka sqaruar opinionin publik se dita e hënë, 30 nëntor 2020, do të jetë ditë e rregullt e punës.  Sipas një njoftimi për media, në të gjitha institucionet shtetërore, në institucionet arsimore në të gjitha nivelet, do të punohet me orar të rregullt, në përputhje me masat anti COVID të ndërmarra nga Qeveria./Telegrafi/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Luljeta Aliu: Hoti duhet të dorëhiqet, Kosova do të shkojë në zgjedhje

S.B.

E godet me kondakë të pistoletës, i dyshuari në arrati

admin

KMDLNJ përkrahë kërkesat e Sindikatës së Policisë së Kosovës

admin

Këshilltari i Hotit propozon për kreytar të LDK-së deputetin e partisë

S.B.

Shtyhet për tetor mbledhja e qeverive Kosovë-Shqipëri

admin

13,784 raste aktive dhe 1,062 të vdekur nga coronavirusi

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...