Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Sindikata për arsim dhe shkencë: MASH nuk respekton jetën private dhe orarin e punës të mësimdhënësve

Shkup, 2 tetor, zhurnal.mk – Sindikata e pavarur për arsim dhe shkencë ka parashtruar kërkesë për takim me Ministren për Arsim dhe Shkencë, Milla Carovska, me qëllim prezentimit dhe tejkalimit të problemeve me të cilat ballafaqohen mësimdhënësit, transmeton Zhurnal.

Nga sindikata thonë se MASH nuk e respekton jetën private të mësimdhënësve dhe se shumë nga ata dita e punës iu zgjatë më shumë se tetë orë.

“Një pjesë të kolegëve iu është dyfishuar orari i punës, gjegjësisht iu është rritur fondi i orëve që është në kundërshtim me ligjin për mësimdhënës dhe punjonës profesionist, dhe me këtë obligimet e punës në ditë tejkalojnë mbi 8 orë. Gjithashtu, MASH nuk respekton as jetën private dhe orarin e punës të mësimdhënësve, në të cilën dorëzon obligime pune deri te mësimdhënësit në orën 23:00 dhe kërkon të njejtat të zgjidhen në orët e hershme të mëngjesit të ditës së ardhshme”, thonë nga sindikata.

Postime të ngjashme

Heqja e platformave në plazhet në Strugë: Për Merkon nuk janë ilegale, ASH-ja e quan mashtrim të qytetarëve

Bekim Laçi

Rishikimi i buxhetit, dyfish më shumë për qeverinë

Zekirija Haxhiu

4 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid

Zekirija Haxhiu

Gjykatësit me rritje të pagave prej 15% deri në vitin 2022

Zekirija Haxhiu

Shekerinska: Treguam se mund të kontribojmë si aleatë në NATO njejtë si të tjerët

Zekirija Haxhiu

Zaev – Duda: Është shumë e rëndësishme mbështetja polake për RMV-në në BE

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...