Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Sindikati i policisë mbajti protesta, kërkohet kthimi i profesionalizmit të policisë

Zhurnal Ads

Shkup, 28 tetor – Sindikata e Policisë protestoi kundër nëpërkëmbjes së profesionit polic dhe përmirësimin e kushteve të punës.  

Protestuesit fillimisht reaguan për ndriçimin rrugor i cili siç thanë ata ishte ndërprerë qëllimisht dhe më pas edhe pse hasën në rezistencë nga kolegët e tyre  ata sërisht përmes dialogut arriten që të protestojnë para MPB së. Kërkesat e tyre janë shpallja e tenderit për unfiroma të policisë, rritje e pagave, marrëveshje kolektive e re me MPB në dhe tu thuhet stop degradimeve të paligjshme.

“Ju lus që në pajtueshmëri me të gjitha rregullativat dhe ligjet ne po bëjmë protestë në pajtueshmëri me të gjitha rekomandimet e Qeverisë. Kjo është turp që po na ndaloni, do të keni përgjegjësi ju mund të na nadaloni vetëm nëse hymë në MPB. Edhe ju doni të keni unforoma të reja, mbrojte adekuate gjatë punës, jo vetura të viteve të 90- ta, pancirë adekuatë  dhe profesionistë në vende të duhura, prandaj ejani me ne dhe na jipni përkrahje sepse ne po luftojmë për të drejtat e nëpërkëmbuara të policisë” – tha Orce Kocevski nga Sindikati i Policisë. 

Protestat do të vazhdojnë deri në plotësimin  e kërkesave të parashtruara thonë nga Sindikata e Policisë. (

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Nis në Kuvend debati për ligjin kundër ndotjes së ajrit

T E

Gjuha shqipe nëpër ministri përdoret sipas dëshirës, jo sipas ligjit

E.E.

Maas për Ballkanin Perëndimor: Jemi të fundit që frenojmë në BE

T E

Ziadin Sela: Shqiptarë kudo që ndodheni paqshim vit të mbarë e mos u ktheftë ky që po e lëmë pas

R ZH

Zekolli i quan “gomarllëk” veprimet e Grubit!

E.E.

Dezinformatat problem shtesë në përballjen dhe mbrojtjen nga Covid-19

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...