Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Situata në Shkodër/ 1450 ha tokë bujqësore e përmbytur, probleme me energjinë

Emergjencat Civile kanë dhënë informacion lidhur me situatën e përmbytjeve në Njësisnë Administrative Dajç.

Është përmbytur 1450 hektarë tokë bujqësore në fshatrat Darragjat, Shirq, Mushan, Suka-Dajç, Belaj,Rrushkull, Samrish i Ri, Pentar-zona fushore, raporton Vizion Plus.

Për shkak të motit të përkeqësuar, rruga Darragjat Shirq është bllokuar. Nuk ka banesa të përmbytura, por prezencë ujë në oborret e 110 shtëpive.

Ndërkohë, në disa zona ka ndërprerje të energjisë elektrike.

“Hidrometri shënon 6.69 cm, me një rritje prej 9 cm në hidrometrin e Dajçit, 25 cm në vendin e quajtur Urrela të Shirqit në krahasim me 1 ditë më parë. -Nevoja për bazë ushqimore për gjënë e gjallë mbetet parësore. – 1450 ha tokë bujqësore e përmbytur (fshatrat Darragjat, Shirq, Mushan, Suka-Dajç, Belaj,Rrushkull, Samrish i Ri, Pentar-zona fushore). -Rrugë të bllokuara Darragjat Shirq, vendi i quajtur Urrelat e Shirqit lartësia e ujit arrin 130-150 cm në rrugë. -Ka prezencë uji 20 cm në rrugën Belaj- Pentar. – Prezencë uji në oborre 110 shtëpi. -Në disa toka bujqësore lartësia e ujit arrin 2m.”

Postime të ngjashme

Situata me zjarret në Shqipëri

D V

Përhapja e zjarreve/ Rama nxjerr videon: Zmbrapset furia e flakëve drejt Llogarasë

D V

Shqipëria kërkoi ndihmë, Holanda dërgon dy helikopterë dhe 47 ushtarë

D V

Kryebashkiaku i Gjirokastrës: Nëse është e nevojshme do të përdorim forcën për evakuimin e banorëve

D V

Shqipëri, ​99 raste të reja me COVID-19

D V

Vlorë, banesa përfshihet nga flakët

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...