Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Situatë e rënduar në Spitalin e Pejës, 13 pacientë me koronavirus po luftojnë për jetë, ja sa janë në terapi intensive

Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës po trajtohen 47 pacientë me COVID-19.

Sa i përket gjendjes së pacientëve, 1 pacientë është në respirator, 36 pacientë janë në Oksigjeno terapi dhe nga këta 13 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Dy pacientë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit.

Nga Personeli i Spitalit aktualisht janë të infektuar 2 mjekë, 4 infermierë dhe 3 punëtor Shërbimeve Teknike.

“Gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 234 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësor. 17 pacientë janë shtrirë për trajtim të mëtjeshëm.

4 lindje kanë qenë gjatë 24 orëve të fundit në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 3 normale dhe 1 me prerje cezariane. Kanë lindur 4 foshnje, 2 të gjinisë mashkullore dhe 2 të gjinisë femërore.

239 pacientë kanë kryer analiza, që në total kanë bërë 3,438 analiza.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 169 shërbime Radiologjike, dhe prej tyre 112 Rëntgena, 40 EHO dhe 17 CT-ja”, thuhet në njoftim.

Postime të ngjashme

REL: Nga Kovaks për Maqedoninë e Veriut, BeH-në dhe Kosovën nga 100.620 doza të vaksinës Fajzer

R Zh

Lajçak: Nëse ka vullnet politik në Kosovë e Serbi, marrëveshjen e arrijmë brenda disa muajsh

S.B.

Konjufca falënderon Norvegjinë për angazhimin lidhur me sigurimin e vaksinave për qytetarët e Kosovës

S.B.

Osmani takoi ambasadorin Minxhozi: Prioriteti ynë mbetet sigurimi i vaksinave për qytetarët

S.B.

Ekspertët të bindur: Kurti s’do ketë mundësi lëvizjeje, do t’i bëhet presion për dialogun

S.B.

937 pacientë të hospitalizuar për COVID-19, 45 në gjendje të rëndë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...