Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Sizmologu: Tërmeti i Turqisë nuk lidhet me Shqipërinë, këtu e bëri gjëmën

Rexhep Koçi, sizmolog në Institutin e Gjeoshkencave në Tiranë u shpreh se tërmeti që goditi Turqinë dhe Greqinë nuk ka lidhje me Shqipërinë. Në një prononcim për Abcnews.al ai tha se tërmeti në Shqipëri e bëri gjëmën vitin e kaluar, ndërsa tani për fat të keq goditi Turqinë dhe Greqinë.

Nuk ka asnjë rrezik për ne. Pllaka tektonike nuk ka të bëjë fare se u aktivizua në zonën e Turqisë dhe të aktivizohet dhe te ne. Njësitë tektonike kur lëvizin, çaktivizohen në të gjithë masën e tyre.

Ka zona të veçanta kur janë më të mëdhatë, zona të tjera jo. Pjesa jonë u çlirua në nëntor e bëri gjëmën, tani patën fatin e keq ata andej. Për ne nuk ka asnjë lloj rreziku. Ky ishte tërmet më i madh se i joni do të ketë një periudhë të gjatë pasgoditjesh” tha ai.

Nga tërmeti me magnitudë 6.6 ballë që goditi Turqinë dhe Greqinë 14 persona humbën jetën nga bilanci deri tani, 12 në Turqi dhe 2 në Greqi, ndërsa mbi 600 janë të plagosurit.

Postime të ngjashme

Meta vlerëson Kostandin Kristoforidhin me titullin “Nderi i Kombit”: ‘Zgjohuni shqiptarë!”, jehon thirrja e tij dhe e të gjithë etërve të Kombit

S.B.

Basha marrëveshje me Shoqatën Kombëtare të Biznesit të Vogël dhe të Mesëm: Një angazhim i përbashkët në mbështetjen tuaj, jeni shpirti i lëvizjes përpara të shoqërisë

S.B.

Rama nxjerr pamjet nga Rruga e Arbrit: Ëndrra 100 vjeçare do të jetë realitet

S.B.

“Do fitosh ti apo ne?”/ Rama takon mbështetësin e PD te Rruga e Arbrit

S.B.

Meta kthen ligjin për “Sigurimin e detyrueshëm në transport”: Nuk garanton cilësisht mbrojtjen e jetës së qytetarëve (Arsyet)

S.B.

Gjekmarkaj: Qeveria raciste e Ramës e ka lënë në mëshirën e fatit Shëngjinin. Vjen për të ngrënë peshk dhe nxjerr glaca propagande

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...