Shqipëri

Sizmologu: Tërmeti i Turqisë nuk lidhet me Shqipërinë, këtu e bëri gjëmën

Zhurnal Ads

Rexhep Koçi, sizmolog në Institutin e Gjeoshkencave në Tiranë u shpreh se tërmeti që goditi Turqinë dhe Greqinë nuk ka lidhje me Shqipërinë. Në një prononcim për Abcnews.al ai tha se tërmeti në Shqipëri e bëri gjëmën vitin e kaluar, ndërsa tani për fat të keq goditi Turqinë dhe Greqinë.

Nuk ka asnjë rrezik për ne. Pllaka tektonike nuk ka të bëjë fare se u aktivizua në zonën e Turqisë dhe të aktivizohet dhe te ne. Njësitë tektonike kur lëvizin, çaktivizohen në të gjithë masën e tyre.

Ka zona të veçanta kur janë më të mëdhatë, zona të tjera jo. Pjesa jonë u çlirua në nëntor e bëri gjëmën, tani patën fatin e keq ata andej. Për ne nuk ka asnjë lloj rreziku. Ky ishte tërmet më i madh se i joni do të ketë një periudhë të gjatë pasgoditjesh” tha ai.

Nga tërmeti me magnitudë 6.6 ballë që goditi Turqinë dhe Greqinë 14 persona humbën jetën nga bilanci deri tani, 12 në Turqi dhe 2 në Greqi, ndërsa mbi 600 janë të plagosurit.

Postime të ngjashme

Viti akademik për studentët në Shqipëri fillon më 2 nëntor

admin

”Fsheh numrin e viktimave nga COVID-19”, MSH-Bashës: Akuzë e rrezikshme për bluzat e bardha, ballafaqohuni me autoritetet për çdo hamendje

S.B.

“Deti” në Hagë, ish-ministri i Jashtëm: Gjykata OK, pakti mund të ishte në dëm të Shqipërisë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...