Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Skandal në Kroaci, 60 studente akuzojnë profesorët për ngacmime seksuale

Shkaku i skandalit për ngacmimin seksual, dhunën në akademitë dhe fakultetet e Zagrebit, si dhe menaxhimin e Fakultetit Filozofik, Ministria e Shkencës dhe Arsimit kërkoi një takim urgjent të Këshillit të Universitetit të ngarkuar me mbikëqyrjen e Universitetit. Në të njëjtën kohë, vala e ankesave të studentëve kundër profesorëve po vazhdon.

Më shumë se 60 nga Zagrebi – kryesisht studente – raportuan profesorët e tyre për ngacmime seksuale, raporton index.hr.

Deri më sot, 29 kërkesa kanë arritur në Akademinë e Arteve Dramatike, 15 në Akademinë e Arteve të Bukura, 12 studente femra janë ankuar për të njëjtin profesor në Fakultetin e Mjekësisë Veterinare si dhe shtatë femra kanë akuzuar profesorët e Fakultetin Filozofik.

“Kam një ndjenjë se do të ketë edhe më shumë të tilla, pasi jam në kontakt me disa studente që ende po mbledhin kurajë”, tha Norma Trkovnik, avokate e studentëve në Fakultetin Filozofik në Universitetin e Zagrebit.

Është e dhimbshme, thotë Norma, të dëgjosh se çfarë kanë kaluar kolegët e saj. Në Fakultetin Filozofik, gjërat po shkojnë më ngadalë – Komiteti i Etikës ka dhënë dorëheqje dhe disa punonjës po sfidojnë legjitimitetin e Dekani Miljenko Shimpraga, i cili u emërua shef i fakultetit nga rektori, Damir Boras.

Ndryshe, Ministria e Arsimit po kërkon gjithashtu një raport urgjent, kështu që Këshilli i Universitetit është vënë në lëvizje dhe ka nisur hetimet.

Postime të ngjashme

Kina reagon për akuzat e ShBA-së  mbi gjurmimin e virusit

Z H

Një vit nga shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut

D V

SHBA-ja premton miliona vaksina për vendet në nevojë

D V

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

D V

Wang Yi: Kina do të jetë gjithmonë partnere e ASEAN-it

Z H

Tsikhanouskaya: E di se mund të zhdukem çdo moment

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...