Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

“Skandal”: Në libra prezent “bulizmi”, fëmijët në shkollë mësohen si t’i përqeshin shokët!

Shkup, 24 nëntor, zhurnal.mk – Gabimet skandaloze që hasen në tekstet e tanishme shkollore, dhe që janë të natyrës së ndryshme, duke filluar nga gabimet gjuhësore, konceptuale e deri tek fyerjet shkojnë edhe në një shkallë më lartë, më të tmerrshme, e kjo është kur fëmijët tentojnë ti mësojnë përmes “bulizmit”, gjegjësisht si ta përqeshin shokun e tyre!, shkruan Zhurnal.

Një libër skandaloz i shkollës fillore që po qarkullon disa ditë nëpër rrjetet sociale shkronjat shqipe janë shndërruar në mësim bulizmi edhe atë në libër për fëmijë që lenë pasoja fatale në ndërtimin e tyre gjuhësorë.

Ndërkaq jemi dëshmitarë se viteve të fundit kishte gabime të shumta dhe skandaloze në shumë libra edhe atë të gjeografisë, shoqërisë, historisë dhe muzikës. Në të njejtat ka pasur fyerje dhe pasaktësi kundrejt shqiptarëve, për rasti i lartëpërmendur tejkalon çdo etikë.

Libri në fjalë ende nuk është identifikuar se për cilën klasë të nxënësve është. Shumë qytetarë nëpër rrjetet sociale kanë shprehur revoltën e tyre, dhe kanë theksuar se sapo të identifikohet libri, ata do të kërkojnë nga Ministria e Arsimit që urgjentisht të tërhiqet.

Më poshtë mund të lexoni faqen e librit ku fëmijët mësohen të flasin me bulizëm:

Postime të ngjashme

Carovska: Organet hetuese do të zbardhin si është bërë furnizimi me librat shkollorë

Bekim Laçi

Pa marrëveshje me Sofjen, Shkupi nuk mund të shpresoj çelje të negociatave me BE

Bekim Laçi

Konferencë rajonale “Mbrojtja nga tregtia me fëmijë dhe eksploatimi i tyre në Ballkanin Perëndimor”

Zekirija Haxhiu

Sot mbahet mbledhja e Këshillit të BE-së, shanset për Maqedoninë janë shumë të vogla

Zekirija Haxhiu

Qeveria do të marrë vendim për taksën ekologjike dhe TVSH më të vogël për energjinë

Zekirija Haxhiu

11 qytete pa raste aktive me Covid, situata e qëndrueshme

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...